Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.

Definice pojmu stormchasing

Článek v této rubrice Vám detailně popíše, co vlastně slovo "stormchasing" znamená. Některé informace v něm jsou již sice trochu zastaralé (článek psán v roce 2006), ale definice "stormchasingu" se s časem nemění, a tak zde článek zachovám.

Pojem „stormchasing” je v Češtině poměrně nový a jistě málokdo ví, co tento pojem znamená. V překladu to znamená „lov bouří“. Většina jistě viděla americký film Twister, ve kterém vědci pronásledují tornáda, aby mohli provézt určitá měření a lépe před tornády varovat veřejnost. Činnost těchto vědců se dá popsat jako stormchasing nebo spíše „tornadochasing“. Je to vlastně ježdění autem (nebo jakýmkoliv jiným dopravním prostředkem) a snaha dostat se do bezprostřední blízkosti bouře většinou za účelem provedení nějakého měření. Účelů však za stormchasingem může být mnoho. Někteří fotografové pronásledují bouřky za účelem focení bouřkové oblačnosti a blesků. Jsou také lidé, jako já, kteří se o bouřky zajímají a rádi je pozorují zblízka, dokumentují jejich sílu a popřípadě podávají informace lidem, kteří by mohli být bouřkami ohroženi. Za několik let stormchasingu jsem natočil hodiny videozáběrů z bouřek. V poslední době se zvýšil zájem o má videa a příběhy z bouřek nejen mezi profesionálními meteorology, ale také mezi širokou veřejností. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl založit tyto stránky, na které s postupem času uložím popis, fotografie a možná i videa z mých lovů bouřek. Také sem budu přidávat čerstvé informace a dokumentaci z bouřek. V České Republice jsem pronásledoval bouřek relativně málo a většina mého pozorování pochází z Kuby a z Floridy. Také mám ale pozorování i z jiných evropských zemí, jako z Velké Británie, Francie, Německa, atd.

Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one