Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.

6. prosince 2012: Měření anomálií kosmických částic v silných sněhových přeháňkách

6. prosince 2012: Měření anomálií kosmických částic v silných sněhových přeháňkách - obrázek

6. prosince 2012: Měření anomálií kosmických částic v silných sněhových přeháňkách - obrázek

SITUACE 6.PROSINCE 2012

6.prosince 2012 ovlivňovala počasí nad Evropou silná výšková brázda, která byla doprovázená studeným vzduchem ve středních vrstvách atmosféry, který se dostal až nad Středomoří. Nejlepší šance na výskyt bouřek v Evropě tohoto dne byl, jak tomu obvykle v zimních měsících bývá, nad relativně teplými vodami Středozemního, Baltského a Severního Moře, kde byl na modelovaných aerologických výstupech znatelný rychlý pokles teploty s výškou převážně ve spodních dvou kilometrech. Vyšší vlhkost v blízkostí moří a téměř žádná inhibice byly důvodem četných konvektivních přeháněk nad těmito moři. V některých případech se vyskytly i bouřky, avšak nejednalo se o intenzivní bleskovou aktivitu, ale o několik málo blesků (většinou 5 až10 za dobu životnosti nejintenzivnějších přeháněk), což bylo typicky způsobeno jak nízkou vlhkostí (a následnou CAPE), tak nízkou hladinou rovnováhy, tj, výškou, do které se výstupné proudy přeháněk dostaly (výjimečně slabě nad 5km). Nejvíce blesků tohoto dne bylo typicky ve Středomoří, převážně nad Jadranem a Egejským Mořem. Celkem bleskově aktivní den (hlavně noc na 7.prosince) byl i v oblasti Severního Moře, přes které od severu postupovala další brázda ve středních vrstvách atmosféry. V mnoha místech se výskyt bouřek překrýval s celkem silným střihem větru, ale míra lability (nejvíce cca 200-300J/Kg CAPE) a hloubka konvekce nenasvědčovaly výskytu intenzivních bouřek. Nad mořemi byla malá šance výskytu tromb či slabých smrští (tornád nad vodou) převážně díky silnému poklesu teploty s výškou v nižších vrstvách, avšak žádná tromba ani smršť hlášena nebyla.


Co se střední Evropy a našeho výjezdu týče, tak zde nebyla labilita a CAPE téměř žádná. Pro výjezd jsem se rozhodl díky téměř neutrálně labilnímu zvrstvení (pokles teploty s výškou cca. 6K/km), ve kterém postupovala studená fronta, která poskytla dynamickou podporu pro výstupné proudy, které mohly být dost silné na to, aby mohly vytvořit náboj (náboj se ve sněhových konvektivních přeháňkách vyskytuje za takovýchto situací často i bez výskytu blesků). Rozhodnutí se pro výjezd podpořil výskyt několika výbojů v lineárně orientovaném pásmu srážek na frontě předchozí večer na severu Německa. Tato fronta následující ráno a dopoledne dorazila do jižního Německa a ČR.

 

 Video z tohoto výjezdu si můžete pustit zde:  VIDEO


Několik fotografií


Radarová animace


Synoptická situace


SHRNUTÍ VÝJEZDU


Na výjezd jsme vyjížděli v dopoledních hodinách z Prahy. V tu dobu postupovala linie přeháněk, která měla za sebou historii několika blesků v Německu (nejvíce v okolí Norimberku), přes západní Čechy k jihovýchodu. Náš plán byl chytit se této linie někde v jižních Čechách a držet se jí do té doby, dokud budeme měřit v přeháňkách alespoň minimální náboj.


Naše trasa vedla po silnici číslo 4 na jih. Jihovýchodně od Příbrami jsme dohnali první přeháňku této linie. Byla celkem slabá a náboj se v ní zatím nevyskytoval. Pokračovali jsme ale dále na jih do míst, kde byla srážková aktivita (a šance na výskyt náboje) vyšší. Naše trasa pokračovala přes Písek na České Budějovice, kam postupovala mnohem intenzivnější sněhová přeháňka. Jihozápadně od Českých Budějovic jsme se jí postavili do cesty a měřili jsme. Slabší náboj se v ní opravdu vyskytl, ale na datech z kosmických částic jsem žádné anomálie nenašel. Blesky se v této přeháňce žádné nevyskytly, ale zato nás přešlo celkem silné sněžení.


Po přechodu této přeháňky jsme vyjeli na východ, abychom se drželi zóny konvergence, která tuto aktivitu podporovala. Na zasněžených polích jsme viděli několik sněhových rarášků (jev, kdy silný vítr víří sníh, který umožní viditelnost větrných vírů, které by se vyskytly i za situace beze sněhu, ale nebyly by vidět).


Zónu konvergence jsme dohnali až ve Vídni, kde jsme získali nejzajímavější data. Projeli jsme zde 2 krát linií silných sněhových přeháňek (jednou jsme jí projeli od severu na jih a podruhé jsme zastavili a nechali se od severu přejít). V této linii sněhových přeháněk jsme také změřili náboj a dokonce i slabou disharmonii v počtu kosmických částic, což je v zimním období jev celkem vzácný, ale ne ojedinělý (v zimním období je každý rok několik dní, kdy se i na našem území vyskytují sněhové bouřky, mnohem častější jsou ale třeba v Německu). Jihovýchodně od Vídně jsme v odpoledních hodinách výjezd ukončili. Blesk jsme žádný neviděli, ale jednalo se o první situaci zimy 2012/2013, kdy jsme změřili disharmonii kosmických částic ve sněhové přeháňce.

So 16. únor 2013, 21:26:45 GMT+1
mprovod
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one