Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.
Přestože je prosinec zimní měsíc a v rámci statistiky naší doktorské práce v průměru druhým nejchudším měsícem roku co se nových dat týče, v roce 2012 byl prosinec na data celkem bohatý. I mé dva výjezdy (když vyloučím výjezdy kolegů) přinesly do projektu na prosinec celkem velké množství dat. První výjezd měsíce jsem podnikl 6. prosince s otcem v ČR. Jednalo se o nabité sněhové přeháňky, ve kterých se v Německu vyskytlo i několik blesků (v ČR dle detekce jen 2 poblíž Znojma). My během výjezdu žádný blesk neviděli, ale změřili jsme poblíž Vídně jednu zajímavou linii sněhových přeháněk. Druhý výjezd měsíce byl v polovině prosince v Anglii, kdy jsem změřil slabou disharmonii kosmických částic v několika z moře nad pevninu postupujících přeháňkách a nad mořem jsem viděl i několik blesků.
6. prosince 2012: Měření anomálií kosmických částic v silných sněhových přeháňkách - obrázek

6. prosince 2012: Měření anomálií kosmických částic v silných sněhových přeháňkách - obrázek

SITUACE 6.PROSINCE 2012

6.prosince 2012 ovlivňovala počasí nad Evropou silná výšková brázda, která byla doprovázená studeným vzduchem ve středních vrstvách atmosféry, který se dostal až nad Středomoří. Nejlepší šance na výskyt bouřek v Evropě tohoto dne byl, jak tomu obvykle v zimních měsících bývá, nad relativně teplými vodami Středozemního, Baltského a Severního Moře, kde byl na modelovaných aerologických výstupech znatelný rychlý pokles teploty s výškou převážně ve spodních dvou kilometrech. Vyšší vlhkost v blízkostí moří a téměř žádná inhibice byly důvodem četných konvektivních přeháněk nad těmito moři. V některých případech se vyskytly i bouřky, avšak nejednalo se o intenzivní bleskovou aktivitu, ale o několik málo blesků (většinou 5 až10 za dobu životnosti nejintenzivnějších přeháněk), což bylo typicky způsobeno jak nízkou vlhkostí (a následnou CAPE), tak nízkou hladinou rovnováhy, tj, výškou, do které se výstupné proudy přeháněk dostaly (výjimečně slabě nad 5km). Nejvíce blesků tohoto dne bylo typicky ve Středomoří, převážně nad Jadranem a Egejským Mořem. Celkem bleskově aktivní den (hlavně noc na 7.prosince) byl i v oblasti Severního Moře, přes které od severu postupovala další brázda ve středních vrstvách atmosféry. V mnoha místech se výskyt bouřek překrýval s celkem silným střihem větru, ale míra lability (nejvíce cca 200-300J/Kg CAPE) a hloubka konvekce nenasvědčovaly výskytu intenzivních bouřek. Nad mořemi byla malá šance výskytu tromb či slabých smrští (tornád nad vodou) převážně díky silnému poklesu teploty s výškou v nižších vrstvách, avšak žádná tromba ani smršť hlášena nebyla.


Co se střední Evropy a našeho výjezdu týče, tak zde nebyla labilita a CAPE téměř žádná. Pro výjezd jsem se rozhodl díky téměř neutrálně labilnímu zvrstvení (pokles teploty s výškou cca. 6K/km), ve kterém postupovala studená fronta, která poskytla dynamickou podporu pro výstupné proudy, které mohly být dost silné na to, aby mohly vytvořit náboj (náboj se ve sněhových konvektivních přeháňkách vyskytuje za takovýchto situací často i bez výskytu blesků). Rozhodnutí se pro výjezd podpořil výskyt několika výbojů v lineárně orientovaném pásmu srážek na frontě předchozí večer na severu Německa. Tato fronta následující ráno a dopoledne dorazila do jižního Německa a ČR.

 

 Video z tohoto výjezdu si můžete pustit zde:  VIDEO


Několik fotografií


Radarová animace


Synoptická situace


Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one