Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.
Březen 2011 zatím nebyl příliš bouřkově aktivní měsíc. Několik situací se však již vyskytlo a podnikl jsem převážně s otcem první výjezdy roku 2011.
Foto 5.jpg
Synoptická Situace
Synoptická Situace
animuj.php.gif  8.98MB
Radarová Animace
SITUACE 14. BŘEZNA 2011

14. března 2011 se nad západní Evropou a východním Atlantikem vyskytovala hluboká brázda ve vyšších vrstvách troposféry. S touto brázdou bylo spojené jižní proudění a hluboká advekce teplé a vlhké vzduchové hmoty do západní a střední Evropy. Tato vzduchová hmota byla slabě labilní, což vedlo k výskytu prvních bouřek roku (nepočítaje ojedinělé výboje ve sněhových přeháňkách/bouřkách, kterých však v zimě 2010/2011 moc nebylo). Mezitím nad Skandinávií sílila tlaková výše, po jejíž přední straně docházelo k advekci studené polární vzduchové hmoty k jihu. Tato studená advekce ve středních vrstvách také zřejmě alespoň částečně napomohla labilizaci prostředí. Bouřky se v jiho-jihozápadním proudění tvořily převážně na návětrné straně slovenských Tater. V této oblasti vedly přízemní trajektorie proudění přes celý západní Balkán, kde měla přízemní vzduchová hmota dost času na prohřátí se při již mírně silné březnové insolaci. Slovenské Tatry byly první orografií, kterou měla tato vzduchová hmota v cestě, a proto se konvekce včetně několika bouřek vyskytovala právě tam.
SHRNUTÍ VÝJEZDU

Tento výjezd jsem podnikl s otcem, který mi pomáhal jako řidič, zatímco já sledoval situaci a navigoval spolu s pomocí kolegy Mika z Leedsu. Jednalo se o první výjezd na bouřky roku 2011. Na výjezd jsme vyjížděli z Prahy. Jeli jsme po dálnici D1 na Brno, poté po D2 na Bratislavu a dále přes Trnavu na východ směrem na Nitru. Když jsme byli v oblasti Bratislavy, došlo k vývinu první hlubší konvekce dne a následných bouřek. V tu dobu byly bouřky asi 100km východně od nás, ale po slovenské dálnici D1 a následně rychlostní silnici R1 jsme se rychle příblížili. Na prvním a také hlavním systému dne jsme viděli 2 čárové blesky a 8 jsme jich celkem změřili. Tato bouřka během asi hodiny postoupila nad Tatry, kde byl odstřižen přísun teplého a vlhkého vzduchu od jihozápadu, a pomalu se rozpadla. Několik ojedinělých blesků ještě nad horami bylo, ale bouřka přes ně postupovala příliš rychle a slábla.

Mezitím začalo docházet k novému vývinu proti větru od nás na návětrné straně Tater, jen trochu více na sever od postupu předchozí bouřky. Otočili jsme se tedy a po R1 jeli zpátky na úpatí Tater pod narůstající kupovitou oblačnost. Chvíli trvalo najít dobré pozorovací místo, ale nakonec jsme našli velmi dobré místo s výhledem. Na tomto místě jsme se nechali přímo přejít jádrem bouřky. Jádro bylo v relativně teplém a vlhkém profilu atmosféry slabé na to, aby z něj padaly kroupy až na zem, ale přešla nás intenzivní krátkodobá přeháňka (kroupy vydrží déle, pokud je profil buď studený s bodem mrazu relativně nízko nad zemí nebo pokud je vzduch suchý, kdy se padající kroupy ochlazují výparem a sublimací, a tudíž vydrží déle jako led). V této druhé bouřce jsme změřili 9 blesků a z toho jsme alespoň 3 viděli. Nejlepší byl poslední mezimračný, jeho nejbližší bod úhozu byl cca. 3km nad námi. Jakmile postoupila tato bouřka nad Tatry, tak se stejně jako první bouřka rozpadla. V tu dobu byla již tma, přízemní vrstva se stabilizovala a k vývinu dalších bouřek již nedocházelo. Ještě jsme viděli záblesk v izolované slabé buňce nad maďarsko-slovenskou hranicí, který však byl 60km od nás a změřen nebyl. Po výrazném zeslábnutí všech bouřek v okolí jsme výjezd ukončili a jeli zpět do Prahy. Změřených blesků bylo sice méně než 20, ale na první polovinu března se jednalo o velmi úspěšný výjezd.
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one