Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.
V listopadu 2008 jsem podnikl 2 výjezdy ve Velké Británii. První výjezd byl v první polovině měsíce na intenzivní přeháňky, které se tvoříly ve studené polární vzduchové hmotě za studenou frontou nad relativně teplým Irským mořem. Tyto přeháňky postupovaly celkem rychle od západu nad Wales, kde byly kopcovitou krajinou dočasně zintenzivněny. Ve Walesu jsem se těmto přeháňkám stavil do cesty a doufal v blesk. Za celý výjezd jsem změřil jen 1 blesk. Po návratu z výjezdu jsem takovýto výsledek bral jako velmi slabý, ale při zpracovávání dat jsem zjistil, že silné přeháňky, ve kterých se vyskytovaly celkem intenzivní krupobití krup do přibližně 1.5cm a které za sebou zanechávaly slušnou vrstvu krup, která se během noci ojediněle blížila 10cm, byly i přes absenci blesků celkem silně nabité a ovlivňovaly kosmické částice výrazně větší měrou než jsem očekával. Bylo to velmi zajímavé zjištění a přimělo mě k tomu, abych se soustředil i na méně hlubokou konvekci, ve které nemusí být blesková aktivita

Druhý výjezd byl koncem měsíce. Přes Velkou Británii postupovala intenzivní studená fronta, na níž se vytvořila frontálně dynamicky podpořená konvektivní linie. Tato linie byla doprovázena nárazy větru místy přes 100km/h a postupovalo po ní k SV několik tzv. "misocyclones" (pozn. ne mesocyclones!). Nevím, zda existuje pro slovo "misocyclone" český název (misocyklóna?), ale o klasickou mezocyklónu se zdaleka nejedná. "Misocyclones" jsou oblasti silné vertikální vorticity, které postupují po frontálním rozhraní, na němž se vyskytuje konvektivní linie. Tyto oblasti způsobí v konvektivní linii oblast diskontinuity a stočí orientaci částí konvektivní linie anticyklonálně (po směru hodinových ručiček) vůči orientaci fronty. "Misocyclones" jsou v tuto dobu (prosinec 2013) převážně ve Velké Británii předmětem intenzivního výzkumu. Bývají často doprovázeny silnějšími nárazy větru oproti nárazům větru způsobeným jen konvektivní linií. Mohou je doprovázet i tornáda. "Misocyclones" se vyskytují převážně na dynamicky podpořených konvektivních liniích (na rychle postupujících studených frontách spojených s hlubokými tlakovými nížemi), ale mohou doprovázet i meridionálně (od severu k jihu) dlouhé klasické squall-line MCS.

Co se výjezdu týče, jel jsem na západ po dálnici M4 do jižního Walesu, kde jsem si na frontu počkal. Poté jsem s frontou jel po této dálnici na východ a to tak, že jsem jí předjel, zastavil jsem, po přechodu fronty jsem jí opět předjel, zastavil, atd. Změřil jsem na ní 7 blesků, ale nic jiného zajímavého kromě silného větru na jejím čele jsem nepozoroval. Bohužel byla již noc a dynamiku oblačnosti jsem natáčet nemohl. Data byla také mnohem méně zajímavá než jsem očekával, protože se jednalo o příliš komplikovaný, ale slabě nabitý systém.

Videa a články z těchto výjezdů zatím přidávat nebudu, protože jsou údajně pro širší veřejnost méně zajímavá než jiná videa, kterým dáme přednost.
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one