Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.
V lednu 2008 jsem měl 2 výjezdy za přechodama studených front. Jeden v ČR a jeden v Anglii. Žádnou bouřku jsem však neviděl.
22. ledna 2008 Přechod silné studené fronty přes ČR - obrázek

22. ledna 2008 Přechod silné studené fronty přes ČR - obrázek

SITUACE

22. ledna 2008 přecházela přes ČR silná studená fronta. Byla spojena s velkou tlakovou níží nad Německem a Francií a postupovala na jihovýchod. Před touto frontou se nacházela celkem nestabilní vzduchová hmota a v Beneluxu a západním Německu se večer 21. ledna na této frontě vyskytly četné bouřky. Střih větru v nižších vrstvách byl před frontou velmi silný a dosahoval přes 15m/s. Pokud by na této frontě bouřky byly, zřejmě by se vyskytlo několik tornád, jelikož i SREH přesahovala 300m2/s^2. Bouřky však na této frontě byly jen velmi ojedinělé a o žádném výskytu tornáda jsem neslyšel. Zajímavý byl silný rozdíl teplot před a za frontou. Zatímco před frontou dosahovaly teploty na území ČR až k deseti stupňům, v horských oblastech za frontou klesali až k -5ti stupňům. To je patnácti stupňový rozdíl!

22. ledna 2008 Radarová animace - obrázek

22. ledna 2008 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.gif  1.69MB
Animace přechodu studené fronty z 22. ledna 2008. Konvekce se na frontě začala rýsovat již v okolí Krušných Hor a při přechodu ČR se postupně rozšířila a ovlivnila téměř celé území. Výška konvekce však nedosahovala velkých hodnot a bouřky se na našem území žádné nevytvořily. Animaci spustíte v novějších verzích programu Internet Explorer.
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one