Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.
Květen 2008 začal  velmi dobře a úspěšně. 2.května jsme s Luckou vyjeli na západ ČR, kde se vytvořila celkem silná bouřka. Chytli jsme se jí a drželi se v její blízkosti až do Českých Budějovic. Byla opravdu velmi zajímavá. Mnoho krásných CC i CG blesků, 3.5 cm souvislá vrstva malých krup, duhy, prostě bouřka jak má být. Po tomto výjezdu jsem odjel do Anglie, ale Lucka v Praze nezklamala a sledovala bouřky, které přecházely přes západní Prahu. Do ČR jsem přijel na víkend v polovině května a v sobotu 17.května jsme podnikli další výjezd, kde jsme se bouřek drželi od Prahy přes Orlické Hory až do Polska. Také to byl moc hezký výjezd, během kterého jsme projížděli několika krupobitími, vyděli jsme zajímavé struktury bouřkových mraků a moc hezké čárové blesky.
2.května 2008 - obrázek

2.května 2008 - obrázek

SITUACE

 

            Nad západní Evropou se 2.května 2008 nacházela tlaková výše, která velmi pozvolna postupovala k severu. V jejím okolí převažoval velmi slabý tlakový gradient a tudíž proudění ve středních vrstvách atmosféry bylo celkem slabé stejně jako střih větru po většinu dne. Česká Republika se nacházela na přední straně této talkové výše, kde v severozápadním proudění se studený vzduch během dne rychle v přízemních vrstvách prohřál a tudíž se znestabilnil. V důsledku toho se již od časných dopoledních hodin tvořila četná kupovitá oblačnost a v horských oblastech došlo k iniciaci přeháňkové činnosti již kolem 10:00SELČ. První více bleskové bouřky se začaly tvořit kolem poledne. Zpočátku však jejich charakter byl především pulsující (bouřka netrvala déle než hodinu a intenzivní stádium bouřky trvalo jen 10-15minut) a nebyly nijak obzvlášť aktivní. V pozdně odpoledních hodinách se však z Německa nad jihozápadní část ČR začal nasouvat tzv. Upper Level Jet  (silné lokalizované proudění ve vyšších vrstvách) a tato oblast ČR se nacházela pod severní částí tohoto silného proudění. Toto proudění vytvořilo pro bouřky lepší střih větru (10-20 m/s DLS) a jeho kontakt se zónou konvergence, která přecházela ČR od severozápadu z Německa, vytvořil organizované bouřky ve večerních hodinách, které postupovaly k jihovýchodu. Tyto bouřky vznikly v oblasti u Plzně jižně od jiných bouřek na této zóně a postupovaly přes JZ část ČR až do oblasti jižně od Českých Budějovic, kde se mezi 22:00 a 23:00 SELČ rozpadly. Nebyly nijak nebezpečně intenzivní, ale vyskytovalo se na nich mnoho blesků spolu s intenzivním krupobitím malých krup a místy napadla i několikacentimetrová souvislá vrstva. Během našeho výjezdu jsme se těchto bouřek úspěšně držely a dokumentovaly vše co se dělo.

2. května Radarová animace - obrázek

2. května Radarová animace - obrázek

Animace.php  3.36MB
Radarová animace bouřkové situace z 2. května 2008. Čechy od západu přecházelo během dopoledne a brzkého odpoledne několik linií přeháněk a slabších bouřek. Později odpoledne se v západních Čechách zorganizovala linie bouřek a na jejím jižním konci bouřka vydržela až téměř do půlnoci. Tuto bouřku jsme sledovali od Rokycan až po Hlubokou nad Vltavou u Českých Budějovic.
5. května 2008 Přechod bouřky přes SZ část Prahy - obrázek

5. května 2008 Přechod bouřky přes SZ část Prahy - obrázek

Krátké video bouřky, které natočila 5. května 2008 odpoledne Lucka z bytu na Stodůlkách.
5. května 2008 Radarová animace - obrázek

5. května 2008 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.gif  2.52MB
Radarová animace z 5. května 2008. Silnější bouřky byly především na Moravě, ale Prahu také přecházelo několik slabších bouřek. Tyto bouřky Lucka při jejich přechodu severozápadně od Prahy dokumentovala. Postup bouřek tohoto dne byl od severovýchodu na jihozápad. Animaci přehrajete, když výše uvedený soubor spustíte v prohlížeči Internet Explorer.
6. května 2008 Bouřka a malé kroupy na Stodůlkách - obrázek

6. května 2008 Bouřka a malé kroupy na Stodůlkách - obrázek

6. května 2008 přecházelo přímo přes Stodůlky bouřkové jádro. Vyskytovaly se v něm i malé kroupy a Lucka vše natáčela a dokumentovala.
6. května 2008 Radarová animace - obrázek

6. května 2008 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.gif  1.47MB
Radarová animace bouřek z 6. května 2008. Přes ČR přecházely od severovýchodu k jihozápadu 3 takové linie přeháněk, na nichž se vyskytovalo několik slabších bouřek. Ta nejsilnější linie přecházela přes jižní Moravu a severní Rakousko. Druhá přes jižní Čechy a třetí přes západní Čechy. Jádro jedné bouřky v západní lini přecházelo západní okraj Prahy. Bouřky v jižních Čechách a v Rakousku se později spojily v jednu takovou linii a postupovaly dále na jihozápad.
17. května 2008 Pravostáčivá bouřka s kroupami východně od Prahy - obrázek

17. května 2008 Pravostáčivá bouřka s kroupami východně od Prahy - obrázek

SITUACE

17. května 2008 se nad Biskajským zálivem nacházela brázda ve vyšších vrstvách troposféry, která se pomalu přesouvala na východ. Před touto brázdou se téměř nad celým zbytkem Evropy nacházely nízké tlakové gradienty a převážně slabé proudění. Vzduchová hmota nad Evropou však byla labilní a konvektivně aktivní od západní Francie až po východní Ukrajinu a část Ruska. Nad Středomořím se nacházel slabý výběžek vyššího tlaku, zatímco nad severním Balkánem a Itálií se nacházela oblast nižšího tlaku vzduchu podporující konvekci. Ve střední Evropě se nacházela také vlhká vzduchová hmota s jasnou oblohou v dopoledních hodinách. Díky insolaci a prohřívání přízemních vrstev se však do odpoledne nahromadila celkem silná instabilita s nejvyššími hodnotami kolem 1000J/Kg. Inhibice byla slabá a od západu se na ČR blížilo maximum vorticity, což usnadnilo vývin bouřek, které se díky středně silnému střihu větru organizovaly především do multicel a ve večerních hodinách přecházel západní Čechy slabý MCS. Několik bouřek se však při svém postupu stáčelo doprava, což by nasvědčovalo supercelárním charakteristikám.
17. května 2008 Radarová animace - obrázek

17. května 2008 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.gif  3.32MB
Radarová animace ze 17. května 2008. V odpoledních hodinách se tvořily četné bouřky mezi Prahou a Hradcem Králové. Zároveň se nad Českomoravskou vrchovinou vytvořila zóna konvergence, na které se až do nočních hodin tvořily bouřky, které postupovaly nad Jeseníky. Ve večerních hodinách také postupovala aktivní bouřka v Podkrušnohoří a přes Prahu.
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one