Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.
V roce 2008 byl i duben, stejně jako březen, velmi bohatý na bouřky v ČR. Začátkem dubna byly v ČR ještě sněhové bouřky, ale 11.dubna se již začaly vyskytovat bouřky "letního charakteru" a dokonce jsem ten den sledoval velmi aktivní MCS (mesoscale convective system) jižně od Krušných Hor. Takovýto systém tak brzy v bouřkové sezóně je vzácný. A hned nato 14.dubna další výjezd s aktivními bouřkami a vzdušným vírem. A aby to nebylo všechno, tak ještě 28.dubna jsem byl ve Francii, kde jsem natočil moc krásné noční blesky.
2. dubna 2008 Výjezd do Rakouska, kde nám utekla bouřka nad Alpy - obrázek

2. dubna 2008 Výjezd do Rakouska, kde nám utekla bouřka nad Alpy - obrázek

SITUACE

2. dubna 2008 se nad střední Evropou nacházela polární brázda nízkého tlaku vzduchu, která se prodlužovala na jih a později se od ní nad severním Středozemním Mořem oddělila samostatná tlaková níže. Nad západní Evropou se nacházel výběžek vyššího tlaku vzduchu, který spojoval centra vysokého tlaku vzduchu nad Pyrenejským Poloostrovem a nad Islandem. Nad západním Středomořím se v ranních hodinách nacházela brázda, která se vlivem polární brázdy nad Evropou a s ní spojeném jet streaku začala rychle přesouvat k severovýchodu.
2. dubna 2008 Radarová animace - obrázek

2. dubna 2008 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.gif  4.74MB
Radarová animace z 2. dubna 2008. Je na ní nejprve vidět přechod fronty od západu na východ. Za touto frontou se od severozápadu začala přes den tvořit přeháňková aktivita a vytvořila se podružná studená fronta. Na této frontě se v jižním Bavorsku a v Rakousku v odpoledních hodinách vyskytly na začátek dubna celkem silné bouřky.
3. dubna 2008 Poslední sněhová situace jara 2008 - obrázek

3. dubna 2008 Poslední sněhová situace jara 2008 - obrázek

SITUACE

3. dubna 2008 se nad Pyrenejským Poloostrovem a Biskajským zálivem nacházela tlaková výše, pod kterou se vyskytovalo teplé a stabilní počasí. Z této výše vycházel výběžek vyššího tlaku vzduchu nad Britské Ostrovy a Severní Moře. Zároveň propojoval tlakovou výši nad JZ Evropou s Ruskou a Skandinávskou tlakovou výší, zatímco polární brázda nad střední Evropou se přesouvala nad JV Evropu a severní Středomoří a byla tímto výběžkem oddělena od polárního jet streamu. Nad západním Německem postupoval k jihu silný jet streak ve vyšších vrstvách troposféry a během dne se dostal až do severního Středomoří. Nad východním Středomořím se nacházelo několik center rozsáhlé tlakové níže.
3. dubna 2008 Radarová animace - obrázek

3. dubna 2008 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.php  1.71MB
Radarová animace ze 3. dubna 2008. Přeháňková činnost v severním studeném proudění. Všiměte si především přeháněk na návětrné straně Šumavy a Krušných Hor, kde bylo i několik ojedinělých blesků. Později se vlivem výběžku vysokého tlaku přeháňková činnost začíná rozpadat. Animaci spustíte novějšími verzemi prohlížeče Internet Explorer.
11. dubna 2008 První silnější bouřky roku 2008 a MCS v ČR - obrázek

11. dubna 2008 První silnější bouřky roku 2008 a MCS v ČR - obrázek

SITUACE

Během první dubnové dekády roku 2008 se nad většinou Evropy nacházela tlaková výše, která umlčela přeháňkově aktivní březen, kdy se na území ČR vyskytl nadprůměrný počet dní s výskytem bouřky (dle mého cca. desetiletého pozorování). Tato tlaková výše začala 11. dubna konečně slábnout, když se ze západní Evropy začala pomalu k východu přesouvat velká brázda. Před touto brázdou se k severu až severovýchodu do západní Evropy přesouval velmi teplý a vlhký vzduch. Velmi nadprůměrné teploty se vyskytovaly především v JV Evropě, v jižní Itálii a na Sicílii. Zde však tvorbě bouřek bránila inhibice, která byla spojena se silnou EML (Elevated Mixed Layer). Více na severu tomu bylo jinak. Během dne se zde vyvinula rozsáhlá přízemní tlaková níže, která sahala od Gibraltaru až po Bělorusko. S touto tlakovou níží bylo spojeno i frontální rozhraní, nad kterým se nacházel subtropický jet zasahující na toto roční období neobvykle daleko na sever. V tomto jet streamu se nacházelo místní zesílení (speed max.), pod kterým během dne vznikaly a zanikaly jednotlivé frontální poruchy. Jedna takováto porucha se vytvořila i SV od Alp a přímo pod ní vznikla přízemní tlaková níže. Podmínky pro vznik bouřek byly v okolí této níže velmi dobré s rychle klesající teplotou s výškou a přízemními rosnými body nad 10 stupňů. Střih větru nejprve moc silný nebyl s 10m/s DLS, ale během dne na západě území sílil až na 15-20m/s DLS.
11. dubna 2008 Radarová animace - obrázek

11. dubna 2008 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.gif  2.38MB
Radarová animace z bouřkové situace z 11. dubna 2008. Nejprve se vyvíjely přeháňky a slabé bouřky převážně na Českomoravské Vrchovině. V podvečerních hodinách vznikla jedna silnější bouřka v jižních Čechách a postupovala až do oblastí jižně od Prahy. Zároveň začala západ ČR ovlivňovat studená fronta, na které se vyskytovaly silné bouřky. Ve večerních hodinách vznikl silný MCS v Krušných Horách. Nejsilnější bouřka tohoto MCS zasáhla Chomutov a oblasti v Krušných Horách dále na sever. Po půlnoci MCS zanikl, ale východně od Prahy vznikly další bouřky, které postupovaly směrem na západní Krkonoše.
14.dubna 2008 Výjezd za bouřkami do západních Čech a pozorování vzdušného víru - obrázek

14.dubna 2008 Výjezd za bouřkami do západních Čech a pozorování vzdušného víru - obrázek

Situace
 
            14. dubna se nad západní Evropou nacházela oblast nízkého tlaku vzduchu, před kterou proudil do Čech od jihu teplý, neutrálně labilní vzduch, který se v pozdě odpoledních hodinách díky insolaci stal labilním. Dle GFS dosahovaly hodnoty Lifted Indexu v západních Čechách pozdě odpoledne hodnot kolem -3 a CAPE dosahovala 550J/m^3. V Německu se nacházelo vlnící se frontální rozhraní, které velmi pomalu postupovalo k východu. Před tímto rozhraním se v odpoledních a večerních hodinách v Čechách vyskytovaly na polovinu dubna celkem slušné bouřky. Vzhledem k silné instabilitě jsme se s Luckou rozhodli, že uděláme výjezd někam na západ či severozápad Čech.
14. dubna 2008 Radarová animace - obrázek

14. dubna 2008 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.gif  1.5MB
Radarová animace z bouřkové situace ze 14. dubna 2008. Českou Republiku přecházela pomalu od západu vlnící se studená fronta. Na této frontě se vytvořilo několik bouřek, které po ní postupovaly k severu. Jednu takovou bouřku jsme sledovali severovýchodně od Plzně. Animaci si můžete spustit v prohlížeči Internet Explorer.
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one