Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.
Březen 2008 byl velmi bohatý na sněhové bouřky. Několikrát jsem vyjel a kromě bouřek jsem viděl a natočil mnoho zajímavých jevů, včetně tzv. "snow devils", což jsou větrné víry, které nasávají sníh. Žádnou hodně bleskově aktivní bouřku jsem ale nenatočil.
1. března jsem sledoval přechod studené fronty, která byla spojená s extrémně silnou tlakovou níží Emma. Tato fronta napáchala v ČR značné škody a squall line, která se na ní vyskytla, byla díky rozsáhlým a vyskokým škodám označena jako derecho. Já tuto frontu sledoval z Oxfordu v Anglii. Zde tato fronta tak moc konvektivně aktivní nebyla. Jen padaly malé kroupy a vítr dosahoval 112km/h. Přesto velmi zajímavá situace:-) Výjezd jsem nepodnikl, protože se frotna pohybovala velmi rychle a nemělo cenu jí sledovat, protože by mi zřejmě brzy utekla. Díky silnému dešti jsem s sebou ani nevzal kameru, ale jen jsem v parku poblíž mojí koleje měřil vítr. Detailní popis tohoto pozorování přidám, až sestřijám veškerá ostatní videa.
2. března v odpoledních hodinách jsem vyjel na výjezd do Skotska, kde se měly vyskytovat velmi silné sněhové přeháňky a sněhové bouřky. Celou noc jsem prováděl měření v silných sněhových přeháňkách na západě Skotska. K ránu jsem viděl nad mořem několik záblesků. Postavil jsem se této bouřce do cesty na pobřeží. Když se ke mě přihnala, začala extrémní vánice. Během 10ti minut napadlo 22cm snehu!!! To byl pro mě konec výjezdu, protože jsem doslova zapadl. Jediná cesta, která vedla z pobřežní oblasti, byla malá silnice vedoucí do celkem prudkého kopce od pobřeží. Když jsem po ní jel do kopce, auto (malý Ford Ka) začalo prokluzovat, utrhlo se a začalo jet pozpátku z kopce. Musel jsem to při nedobrovolném couvání stočit na příkop, kde jsem se zastavil. Byl to však definitivní konec výjezdu a znamenalo to pro mě hledání někoho, kdo mě v kalamitní situaci vytáhne z příkopu někdy v 0500 hodin ráno:-) Vše nakonec ale dopadlo dobře. Auto vytáhli, ale díky trochu promáčklému zadnímu nárazníku mi autopůjčovna naúčtovala 100 liber. Naštěstí jsem na takové věci pojištěn, tak jsem nemusel platit nic. Výjzd byl sice dramatický, ale zato ukázal, jak může zimní bouřka rapidně zhoršit podmínky. Dokonce se stal kandidátem na "Nejbláznivější výjezd roku", který každoročně uděluje TORRO. Nakonec mi však toto "ocenění" uteklo, protože jiný člen skupiny TORRO schválně vjel pod silnou supercelu, kde mu kroupy o velikosti 5cm hezky pomačkaly auto:-D Asi s nimi nepočítal, ale dopadl rozhodně hůř než já. Hlavně, že se v obou případech nikomu nic nestalo a až mi TORRO vrátí video z tohoto výjezdu, které již rok zpracovává (nebo spíše ho někdo zapoměl zpracovat), tak napíši článek a video zveřejním. Hodně lidí zajímá, jestli jsem natočil okamžik, kdy se auto utrhlo. Bohužel ne. Měl jsem dost práce s řízením a kamera byla v tu dobu vypnutá.
12. března 2008 Sledování intenzivních přeháněk a krupobití - obrázek

12. března 2008 Sledování intenzivních přeháněk a krupobití - obrázek

SITUACE

12. března 2008 se nad severním Atlantikem nacházela intenzivní tlaková níže, jejíž brázda zasahovala nad Severní Moře, kde se také nacházela přízemní tlaková níže. Na její jižní straně se nacházel silný západní jet stream na sever od subtropického výběžku vyššího tlaku nad jihozápadní Evropou. Tento jet stream ústil v takovou deltu nad střední Evropou. Na východ od této delty se nacházela další tlaková níže nad východní Evropou, která zasahovala až nad Egejské Moře, kde ovlivňovala počasí. Na jih od tlakové níže nad severním mořem se nacházela přízemní brázda, která postupovala na východ od Britských Ostrovů přes severní Francii, Benelux a severní Německo. Po přední straně této brázdy postupovala rychle přes střední Evropu studená fronta.
12. března 2008 Radarová animace - obrázek

12. března 2008 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.gif  3.05MB
Radarová animace z 12: března 2008 Je zde vidět přechod studené fronty a následných přeháněk, z nichž několik bylo slabě elektrifikovaných. Když se podíváte na jih Německa a do míst podhůří Alp, všiměte si lineárně organizovaných přeháněk v této oblasti. Ty byly bleskově intenzivní a vyskytlo se na nich asi 300 blesků během hodiny. Animaci spustíte prohlížečem Internet Explorer.
13. března 2008 Velmi krátký výjezd za silnou přeháňkou - obrázek

13. března 2008 Velmi krátký výjezd za silnou přeháňkou - obrázek

SITUACE

13. března 2008 se silná tlaková níže ve vyšších vrstvách, která ovlivňovala bouřkové počasí ve střední Evropě i předchozí den, přesunula nad jižní Skandinávii, zatímco nad jihozápadní Evropou se nacházel subtropický výběžek vyššího tlaku vzduchu, kolem kterého se do jihozápadní Evropy dostával teplý vzduch. Silný jet stream ve vyšších vrstvách vedl od Britských Ostrovů přes Německo, Balkán až po Turecko. V nižších vrstvách se severně od tohoto jet streaku za studenou frontou předchozího dne celkem ochladilo, jelikož se do střední Evropy a na Balkán dostal studený oceánský vzduch ze Severního Moře. Tento vzduch byl i sušší než vzduch na východ od fronty, který se nacházel nad Černým Mořem a Běloruskem. Byl však dobře promixovaný a konvektivně bohatý a během dne se díky insolaci dále znestabilnil. V tomto labilním severozápadním proudění se vyskytovalo několik zón konvergence a dobrá byla i synoptická podpora výše zmiňovaného jet streamu/streaku.
13.března 2008 Radarová animace - obrázek

13.března 2008 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.gif  3.43MB
Radarová animace ze 13. března 2008. Je na ní vidět přechod přeháněk přes ČR. Všiměte si místa v Polsku asi tak severně od Olomouce. Je tam vidět přechod jedné slabé přeháňkové linie následovaný druhou silnější linií. Ta druhá byla bouřka, na které se vyskytlo tornádo o síle F2. Animaci spustíte v novějších verzích prohlížeče Internet Explorer.
16. března 2008 Nedělní výjezd do Německa - obrázek

16. března 2008 Nedělní výjezd do Německa - obrázek

SITUACE

16. března 2008 se nad Atlantikem vytvořila situace, kde se západně od Pyrenejského Poloostrova nacházela tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry, která podporovala rozvoj tlakové výše na západ a severozápad od Irska. Tato tlaková výše zasahovala až nad Island a po její přední straně se začala k jihu přesouvat velmi studená vzduchová hmota, která nejprve ovlivňovala Skandinávii a v následujících několika dnech i střední Evropu. V přízemní vrstvě se nacházela tlaková níže nad Beneluxem. Její studená fronta se nejprve rozléhala od Zurichu přes Norimberk a Frankfurt až po Kolín nad Rýnem. Za touto frontou se do východní a střední Francie dostal studený vzduch ve vyšších vrstvách troposféry. V těchto místech byly také nejsilnější bouřky (i když stále celkem slabé) tohoto dne.
16. března 2008 Radarová animace - obrázek

16. března 2008 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.gif  2.06MB
Radarová animace z 16. března 2008. Je na ní vidět, jak za studenou frontou postupuje několik přeháněk přes Německo a západní Čechy. V ČR ten den žádná bouřka nebyla, ale v Německu jich bylo několik. Nebyly však dostatečně silné na to, aby využily silného střihu větru. Animaci spustíte v novějších verzích programu Internet Explorer.
17. března 2008 Přechod přeháňky s měkkými kroupami přes Prahu - obrázek

17. března 2008 Přechod přeháňky s měkkými kroupami přes Prahu - obrázek

SITUACE

17. března 2008 se ve vyšších vrstvách nad severní a střední Evropou nacházela tlaková níže.  Na její západní straně postupoval k jihu přes Severní Moře jet streak. Nad ČR se nacházela brázda nízkého tlaku vzduchu, která se rozléhala od Polska až po střední Itálii. Nad Pyrenejským Poloostrovem se nacházel výběžek vyššího tlaku vzduchu, který se přesouval k východu a slábl.
17. března 2008 Radarová animace - obrázek

17. března 2008 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.gif  1.46MB
Radarová animace ze 17. března 2008. Je na ní vidět přechod studené fronty. Před touto frontou se v Maďarsku tvořily bouřky. Za frotnou ve večerních hodinách začaly z Německa od severozápadu do Čech postupovat sněhové přeháňky. Jedna z nich byla při postupu přes Krušné Hory dokonce elektricky aktivní. Bylo v ní 10-15 blesků během půl hodiny. Animaci spustíte v novějších verzích programu Internet Explorer.
18. března 2008 Kroupové přeháňky a sněhové bouřky v Sasku - obrázek

18. března 2008 Kroupové přeháňky a sněhové bouřky v Sasku - obrázek

SITUACE

18. března 2008 se od jižní Anglie až po Island rozprostírala tlaková výše ve vyšších vrstvách troposféry, zatímco nad Baltem se nacházela komplexní tlaková níže. Díky této tlakové konstelaci proudil do střední a severovýchodní Evropy velmi studený vzduch. V jižní Evropě se nacházely 3 tlakové níže – první nad Biskajským Zálivem, druhá nad severní Itálií a třetí nad Bosporem. Frontální zóna se rozprostírala mezi těmito nížemi od severozápadního Pyrenejského Poloostrova přes severní Itálii a Rumunsko až po západní Rusko. Tato fronta dělila teplý a vlhký vzduch na jihu od arktického oceánského vzduchu na severu. Severně od této fronty docházelo k ochlazování vyšších vrstev troposféry, zatímco nižší vrstvy troposféry se díky insolaci přes den prohřívaly. To vytvořilo pár set J/Kg CAPE.
18. března 2008 Radarová animace - obrázek

18. března 2008 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.php  2.22MB
Animace přeháňkove činnosti z 18. března 2008. Je na ní vidět denní chod kupovité oblačnosti a sílení přeháněk v odpoledních hodinách a jejich slábnutí ve večerních hodinách. Mezi těmito přeháňkami se vytvořilo i několik bouřek. Nejsilnější z nich severovýchodně od Drážďan jsme sledovali. Animaci přehrajete novějšími verzemi internetového prohlížeče Internet Explorer.
19. března 2008 Sledování studené fronty druhého typu - obrázek

19. března 2008 Sledování studené fronty druhého typu - obrázek

SITUACE

19. března 2008 se nad Skandinávií nacházela dobře vyvinutá arktická tlaková níže, z níž vystupovala brázda nízkého tlaku vzduchu, která pokrývala téměř celou Evropu. Nad jižní Evropou se nacházela polární frontální zóna. Zóna nízkého tlaku vzduchu zasahovala až nad jihozápadní Evropu, kde se setkávala se západní části rozlehlé tlakové výše (tvaru omega) nad Atlantikem. Omega proudění značí tlakovou výší, která je obklopena tlakovými nížemi ze západu i z východu. Nad Středozemním Mořem panovalo silné západní proudění ve vyšších vrstvách troposféry. Velká většina Evropy byla v těchto dnech zaplněna studenou polární/arktickou vzduchovou hmotou, která byla celkem stabilní.
19. března 2008 Radarová animace - obrázek

19. března 2008 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.gif  2.42MB
Radarová situace z 19. března 2008. V SZ části ČR se zorganizovala na studené frontě druhého typu linie přeháněk. Některé z těchto přeháněk se dočasně vyvinuly v slabší bouřky. Na radaru je dobře vidět postup této fronty přes ČR. Bouřky byly většinou v místech s dočasným zesílením radarové odrazivosti. Animaci spustíte novějšími verzemi prohlížeče Internet Explorer.
23. března 2008 Průjezd krupobitím sněhových krup - obrázek

23. března 2008 Průjezd krupobitím sněhových krup - obrázek

SITUACE

23. března 2008 se nad Evropou nacházela neobvykle silná a hluboká brázda ve vyšších vrstvách. Po přední straně této brázdy se nacházelo silné, rozsáhlé a dalekosáhlé jihozápadní proudění, které transportovalo velmi teplou vzduchovou hmotu z centrálního Středomoří až do severozápadního Ruska. Na pokraji této brázdy se nacházelo maximum vorticity, před nímž se vyvinula přízemní tlaková níže nad centrálním Středomořím, která přes den postupovala na východ a ráno na Velikonoční pondělí se již nacházela nad severním Balkánem. Studená fronta této tlakové níže přecházela severní a střední Středozemní moře a na této frontě se vyskytovaly nejsilnější bouřky tohoto dne.
25. března 2008 Sledování silných sněhových a kroupových přeháněk - obrázek

25. března 2008 Sledování silných sněhových a kroupových přeháněk - obrázek

SITUACE

25. března 2008 se nad Evropou nacházela silná brázda ve vyšších vrstvách. Po jejím okraji postupoval silný polární jet, který se po jejím jižním konci postupně přesouval z její západní na její východní stranu. Zde se setkával se silným subtropickým prouděním. Po přední straně této brázdy docházelo k tvorbě tlakové výše, což zesilovalo jižní proudění na přední straně této brázdy. Všechny tyto faktory způsobily zkrácení této brázdy a přesun tlakové níže pod jejím jižním koncem k severu. Tento přesun pro ČR a střední Evropu však nebyl nijak významný, jelikož jsme se nacházeli na zadní straně této brázdy ve studeném severozápadním proudění. V tomto proudění se nacházela stabilní studená vzduchová hmota. Přes den se však od severozápadu nad naše území dostával studený vzduch ve středních vrstvách troposféry, který v kombinaci s denní insolací vytvořil labilitu, a docházelo k dennímu cyklu konvektivní aktivity. 
25. března 2008 Radarová animace - obrázek

25. března 2008 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.gif  4.43MB
Radarová animace z 25. března 2008. Je na ní vidět přechod jednotlivých i lineárně organizovaných přeháněk přes ČR. V silnějších jádrech se vyskytovaly i bouřky. Nejvíce bouřek tohoto dne bylo v Bavorsku a Rakousku převážně na návětrné straně Alp. Animaci spustíte novějšími verzemi programu Internet Explorer.
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one