Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.
V srpnu roku 2007 jsem se rozhodl si po bouřkově náročné Floridě od bouřek trochu odpočinout. Jeden neúspěšný výjezd jsem podnikl 2.srpna a po zbytek měsíce jsem byl v Řecku, kde jsem z dálky jednu celkem aktivní bouřku viděl, ale neměl jsem u sebe kameru ani jsem výjezd nedělal.
2. srpna 2007 Neúspěšný výjezd za bouřkami - obrázek

2. srpna 2007 Neúspěšný výjezd za bouřkami - obrázek

SITUACE

2. srpna 2007 se nad severní moře přesunula celkem silná tlaková níže. Z ní zasahovala brázda nízkého tlaku vzduchu na jih a přesouvala se přes Francii a ve večerních hodinách postoupila nad Německo. Po přední straně této brázdy se přesouvala intenzivní „short wave through“, což je malá brázda nižšího tlaku vzduchu ve vyšších vrstvách troposféry, která se v ranních hodinách nacházela nad Francií a rychle postupovala přes Německo až po jižní Baltské moře, kam se dostala ve večerních hodinách. Před touto krátkou brázdou se do jihovýchodního Německa a rakouských Alp dostal teplý vzduch od jihu. Naopak do severozápadní Evropy se rozšířil studený vzduch po zadní straně velké brázdy (tlakové níže). V předem zmíněném teplém vzduchu, který zasahoval i nad území ČR, se vyskytovala celkem silná konvektivní inhibice, která zabraňovala vývinu konvekce v odpoledních hodinách v celé střední Evropě. Instabilita byla díky insolaci a EML silná, ale inhibici neprorazila.
2. srpna 2007 Radarová animace - obrázek

2. srpna 2007 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.gif  2.2MB
Animace bouřkové činnosti z 2. srpna 2007. Je zde vidět přechod studené fronty. V ČR se až na krátkodobou a slabou bouřku na severu a pár silných frontálních přeháněk nic nevytvořilo. Výjezd tohoto dne tedy úspěšný nebyl. Čekal jsem pár hodin poblíž Plzně, ale když se nic nedělo, tak jsem to ještě před příchodem fronty vzdal.
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one