Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.
V říjnu 2007 jsem podnikl 2 bouřkové výjezdy, z čehož byl jeden úspěšný a jeden neúspěšný. Neúspěšný výjezd jsem podnikl sám 4. října 2007 a úspěšný výjezd s Luckou 5.října 2007. První výjezd byl na západ ČR, druhý až do Slezska. Na začátek října se v ČR vyskytovaly celkem intenzivní bouřky, ale v provnání s letními bouřkami to nic moc velkého nebylo. Asi 10.října mi začal semestr v Oxfordu, tak jsem odletěl do Anglie, a proto mám jen tyto 2 výjezdy.
4. října 2007 Neúspěšný výjezd na západ ČR - obrázek

4. října 2007 Neúspěšný výjezd na západ ČR - obrázek


SITUACE

            4. října 2007 se nad Pyrenejským poloostrovem a nad jižním Tureckem nacházely slábnoucí tlakové níže, poblíž nichž se vyskytovala nejsilnější instabilita z celé Evropy. Nad Baleárskými Ostrovy bylo naměřeno aerologickým výstupem téměř 2000J/Kg CAPE a na Majorce se vyskytlo silné ničivé tornádo. Podmínky pro tornáda byly podpořeny především silnou labilitou, která se vytvořila nad relativně teplým Středozemním Mořem, ze kterého se do chladnějšího vzduchu nad mořem vypařilo díky rozdílu teplot vzduchu a vody hodně vlhkosti. Zároveň se v pohoří Atlas v Africe vytvořila taková EML, která byla před tlakovou níží transportována k severu a vytvořila zde instabilní zvrstvení. První bouřky v této oblasti vznikly nad mořem poblíž španělského pobřeží a postupovaly na východ. Odpoledne z nich vznikl takový MCS, před kterým se ve večerních hodinách přímo nad Majorkou a nad okolním mořem vytvořilo několik izolovanějších bouřek, z čehož ta nad Majorkou byla supercela. Z této supercely se spustilo v dobrém střihu větru ničivé tornádo. Severní Evropa byla charakterizovaná slabým západním prouděním, ve kterém několik brázd postupovalo na východ přes Severní a Baltské Moře. Dále na sever se nacházela tlaková výše nad Baltskými státy, z níž vystupoval výběžek vyššího tlaku vzduchu nad Britské Ostrovy. Jedna z brázd nad severním mořem ovlivňovala i Českou Republiku a po její jižní straně postupovalo přes ČR mnoho přeháněk. Labilita však nebyla dosti silná pro vývin bouřek a slabší bouřky byly pouze dopoledne nad Německem a v ČR se vyskytovaly bouřky až další den.

4. října 2007 Radarová animace - obrázek

4. října 2007 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.gif  1.72MB
Radarová animace slabých bouřek ze 4. října 2007. Bouřky se tvořily jen na území Bavorska v Německu a jedna velmi slabá a krátkotrvající bouřka vznikla v Rakousku. Na území ČR k vývinu žádných bouřek tento den nedošlo. Animaci si přehrajete spuštěním v programu Internet Explorer.
5.října 2007 Podzimní výjezd za bouřkami - obrázek

5.října 2007 Podzimní výjezd za bouřkami - obrázek

SITUACE

Meteorologická situace z 5. Října 2007 byla velmi zajímavá, a to především tím, že se ve střední Evropě vyskytovaly v tomto podzimním měsíci celkem silné bouřky. Nad Evropou se nacházelo několik různě silných tlakových níží v různých stádiích svého vývoje. Tyto tlakové níže byly součástí velké polární cirkulace, která byla koncentrovaná do ne moc definovatelné velké cyklonální cirkulace nad Evropou a Asií, a na druhé straně od severního pólu se nacházela další cyklonální cirkulace nad severozápadní Kanadou, USA a východním Sibiřským Mořem, která měla lepší strukturu. Celkem tato cirkulace vytvářela takovou dipólovou strukturu dvou cyklonálních rotací na každé straně od pólu a na kombinovaném satelitu byla hezky vidět. Jedno silné centrum tlakové níže přecházelo 5. Října 2007 přes Island od jihozápadu k severovýchodu. Další rozlehlá tlaková níže se nacházela celý den severně od Azorských Ostrovů. V centru této níže se vyskytovala konvekce a je možné, že byla na den či dva označena jako tropická tlaková níže, ale to jsem nezjišťoval. Další výšková tlaková níže se studeným vzduchem ve svém středu postoupila nad západní Středomoří, zatímco východní Středomoří opouštěla jiná mnohem slabší cyklonální cirkulace. Další rozlehlá níže se nacházela severně od Běloruska a po její západní straně postupovala rychle přes Polsko od severozápadu k jihovýchodu krátká brázda nízkého tlaku vzduchu. Pod tuto intenzivní brázdu, v níž se ochladily střední vrstvy atmosféry, se od západu přesouvala vlhká vzduchová hmota z Německa (z míst, kde se v Bavorsku den předem tvořily bouřky). To způsobilo na říjen silnou labilitu s hodnotami do 500J/Kg (dle GFS) a na místě byla jen velmi slabá hodnota konvektivní inhibice. Od severozápadu postupovalo přes severní ČR a jižní Polsko během dopoledne maximum vorticity, které během odpoledne a večera přešlo i celé Slovensko.
5. října 2007 Radarová animace - obrázek

5. října 2007 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.php  3.43MB
Animace bouřek z 5. října 2007. Na říjen velmi zajímavá situace. Nejprve naše území přešla jedna bouřka od severu až po východní Moravu. Na jižní Moravě poté vzniklo jedno jádro, které se spojilo s jinými jádry v Rakousku a na Slovensku ve squall line, která postupovala na jih až do Maďarska. Mezitím v ČR na severu vznikla další slabší bouřka, která postupovala přes severní Moravu opět téměř až nad slovenské hranice, kde se ve večerních hodinách jako možná "low topped supercela" rozpadla. Animaci spustíte v programu Internet Explorer.
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one