Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.
V prosinci 2007 jsem podnikl 2 výjezdy v ČR a to 3. a 4. prosince. Jednalo se jen o slabé bouřky, ale 3. prosince jsem pozoroval několik záblesků na bouřce, která postupovala přes Krušné Hory a pak byla opět bleskově aktivní severně od Prahy. 4. prosince jsem očekával další bouřky, ale ochlazení limitovalo instabilitu, která již stačila jen na silnější přeháňky deště se sněhem.
3. prosince 2007 Pozorování záblesků v zimních bouřkách - obrázek

3. prosince 2007 Pozorování záblesků v zimních bouřkách - obrázek

SITUACE

3. prosince 2007 se v ranních hodinách nacházela nad severní Evropou v oblasti Kattegatu intenzivní tlaková níže. Studená fronta se rozléhala od Polska přes Alpy až po Pyreneje a postupovala na jihovýchod. Za touto studenou frontou přecházela přes ČR okluzní fronta, za kterou se nad Německem, ČR a Rakouskem tvořily četné přeháňky. Několik z nich bylo i elektrifikovaných. Tyto slabé bouřky se vyskytovaly především v hornaté oblasti Alp, ale několik málo blesků se vyskytlo i přímo na studené frontě v ranních hodinách. Další bouřka se vyskytla večer v Krušných Horách a postupovala přes severní Čechy k jihovýchodu. Nejvíce bleskově aktivní byla právě na severní straně Krušných Hor, kde bylo až 11 blesků za 10 minut. Poté nad severní ČR zeslábla, ale severovýchodně od Prahy se na ní opět vyskytlo několik blesků, které byly díky čistému okolí této bouřky pozorovány z mnoha míst severní ČR, včetně severní Prahy. Další slabší bouřka se vyskytla západně od Ašského výběžku. Blesků v ní však bylo jen asi 5, poté zanikla a další 4 blesky se v ní vyskytly nad Českomoravskou Vrchovinou poblíž Jihlavy.

3. prosince 2007 Radarová animace - obrázek

3. prosince 2007 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.php  3.16MB
Animace přechodu přeháněk a okluzní fronty přes území ČR ze 3. prosince 2007. Všimněte si lineární trochu zahnuté přeháňky, která přecházela přes Krušné Hory a severní ČR až po Prahu hned za okluzní frontou. Na této přeháňce se vyskytlo několik blesků. Animaci spustíte nejnovějšími verzemi programu Internet Explorer.
4. prosince 2007 Poslední výjezd roku 2007 - obrázek

4. prosince 2007 Poslední výjezd roku 2007 - obrázek

SITUACE

4. prosince 2007 se na naše území dostal studený vzduch za frontami předchozího dne. Znatelně se ochladilo a přeháňky začaly být více sněhové než dešťové. Studené střední vrstvy troposféry způsobovaly stále dostatečnou labilitu pro tvorbu slabých bouřek. Tento den však byla labilita i dynamická podpora mnohem slabší a bouřky se tvořily jen na návětrné straně Alp, když slabé sněhové přeháňky při svém rychlém postupu na jih byly zintenzivněny postupem proti vysokým horám. K večeru se na ČR od západu hnala teplá fronta, která znatelně zvýšila stabilitu atmosféry.

4. prosince 2007 Radarová animace - obrázek

4. prosince 2007 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.php  1.58MB
Animace radaru ze 4. prosince 2007. Je na ní vidět, že ten den byly přeháňky pouze slabé a k vývinu bouřky nad územím ČR nedošlo. Chyběla pro to silnější dynamická podpora a slabá instabilita stačila jen na mělkou konvekci. Animaci lze spustit novějšími verzemi programu Internet Explorer.
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one