Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.
Dokonce i listopad roku 2007 přinesl zajímavé bouřky. Výjezdy jsem tento měsíc podnikl 2 a oba byly velmi úspěšné. První byl 11. listopadu do jihozápadních Čech. Západní ČR přecházela studená fronta, na které se vyskytovaly sněhové bouřky. Počkal jsem si v poli instability, nechal se frontou přejít, držel se její zadní části a fronta mi opravdu ukázala několik málo blesků. Jeden uhodil asi 200 metrů ode mě. Druhý výjezd byl snad nejdelším bouřkovým výjezdem, který jsem kdy podnikl (únor 2009). V Řecku se rýsovala velmi zajímavá bouřková situace. Jel jsem tedy na letiště a počkal jsem si na let, kde měli volné místo a několik minut před odletem mi jej za velmi levnou cenu prodali. Letěl jsem do Athén, půjčil auto a vyjel vstříc studené frontě s kroupami o velikosti 2cm. Poté jsem jel na sever do oblasti východně od Soluně, kde jsem v horách pozoroval několik MCS, které zde přecházely z Egejského moře. Velmi zajímavý výjezd, který určitě stál za dlouhou cestu a celodení čekání na letišti.

SITUACE

11. listopadu 2007 ovlivňovala počasí nad střední Evropou intenzivní dlouhá brázda ve vyšších vrstvách troposféry, která byla obklopena mnoha poruchami, které kolem ní obíhali. Jedna z těchto poruch byla spojena s frontální vlnou, která postupovala ze severního Německa až do Alp a za níž se do střední Evropy rozšířil studený polární vzduch. Studená fronta této frontální vlny rychle postupovala přes Německo a západní ČR k jihu a byla dostatečně silná pro tvorbu několika slabších sněhových bouřek.

11. listopadu 2007 Radarová animace - obrázek

11. listopadu 2007 Radarová animace - obrázek

Radarová animace.gif  2.98MB
Radarová animace z 11. listopadu 2007. Na radaru je vidět přechod dobře viditelné studené fronty přes západní část ČR. Tato intenzivní fronta se projevila bouřkovou aktivitou především v Německu a na východní straně Šumavy v Čechách. Zajímavostí byl výskyt sněhových srážek na zadní straně této fronty a tudíž bouřky, které se na této frontě vyskytly, byly sněhové.
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one