Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.
Jelikož prosinec obvykle nebývá měsícem bouřek, je celkem ojedinělé sledovat bouřku či dělat výjezd za bouřkami v tomto měsíci, alespoň co se střední Evropy týče. Přesto jsem však na lyžařském zájezdu udělal celkem daleký výjezd přes půl Francie, abych se podíval na zimní bouřky. Byly opravdu zajímavé.
Výjezd ve Francii za zimními bouřkami (15./16.prosince) - obrázek

Výjezd ve Francii za zimními bouřkami (15./16.prosince) - obrázek

         V týdnu od 11. do 17.prosince jsem byl na lyžařském zájezdu, který se nazývá Varsity Ski Trip a který každoročně Oxfordská Univerzita spolu s Univerzitou v Cambridgi pořádá pro své studenty. Je to největší univerzitní lyžařský zájezd ve Velké Británii a pravděpodobně i v celé Evropě, kterého se každoročně zúčastní 1400 – 1800 studentů. V roce 2006 jsme byli ve středisku Les 2 Alpes ve Francii. Jelikož zima roku 2006/2007 byla teplá a na sníh velmi chudá, byli jen 3 dny, kdy jsme mohli lyžovat. Po zbytek pobytu bylo tak málo sněhu, že i vysoko ve francouzských Alpách museli být lanovky a lyžařské vleky na několik dní mimo provoz. A tak se nic moc zajímavého nedělo, jen krátké výšlapy, povídání, popíjení, apod. Celý týden jsem sledoval výstupy modelu GFS, které naznačovaly, že by se v noci z pátku na sobotu mohli v jižní Francii u Středozemního Moře vyskytovat bouřky. Některé výstupy byly více jiné méně optimistické co se týče intenzity těchto bouřek. Jelikož jsem již od září žádnou slušnou bouřku neviděl, přemýšlel jsem nad výjezdem k moři. Abych se na takovou štreku nemusel vydat sám, nalákal jsem několik kamarádů (což nebyl žádný problém), zda by se mnou nechtěli jet do jižní Francie a podívat se na hezkou bouřku a výjezd spojit s nějakým výletem kamkoliv poblíž naší trasy.
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one