Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.
Leden 2005 byl bouřkově zajímavý. V lednu se zřídkakdy dostanu do bouřky, ale tento rok jsem viděl hned 2. První jsem sledoval 21. ledna z letadla nad Německem a druhá přešla koncem ledna Oxford.
Toto nebyl přímo výjezd za bouřkami, ale viděl jsem bouřky v neobvyklou roční dobu, a tak jsem se rozhodl jim přiřadit krátký článek.


SITUACE

21. ledna 2005 se nad jižní Skandinávií nacházela silná brázda nízkého tlaku ve vyšších vrstvách atmosféry, která během dne postupovala na východ přes Baltské Moře, kde její frontální systém značně zeslábl. Studená fronta tohoto systému během dne přešla celou střední Evropu a ve večerních hodinách, kdy jsem letěl nad Německem, se rozléhala od severního Středomoří přes západní Černé Moře až do západního Ruska. Za touto frontou se do střední a východní Evropy rozšířil velmi studený vzduch. Na jihovýchodě této silné brázdy se nacházel silný jet streak, jehož rychlost dosahovala téměř 300km/h v hladině 300hpa a který zpočátku směřoval od severní Anglie po Alpy a během dne se dostal až na jih Balkánského Poloostrova. Studená fronta se nacházela hned na sever od tohoto proudění a rychle postupovala z alpské oblasti na jihovýchod. Jižně od této fronty byla silná advekce celkem vlhké a teplé mořské vzduchové hmoty na východ do jihovýchodní Evropy a pod levým koncem jet streaku došlo k silné podpoře výstupného proudění na frontě. Vyskytovala se zde slabá labilita, ale lifted index neklesl pod +2. Síla a rychlý postup studené fronty však stačila na vytvoření úzké konvektivní linie na přední straně studené fronty a došlo k vývinu přeháněk a bouřek. Na studené frontě byl také silný střih větru s hodnotami kolem 50m/s DLS (Deep Layer Shear) a přes 15m/s LLS (Low Level Shear).  Tento střih větru vytvořil několik lineárně zorganizovaných bouřek a dokonce se vyskytla alespoň 2 tornáda, což svědčí o pravděpodobném výskytu mezocyklon na frontě. Fronta napáchala silné škody větrem a krupobitím obzvlášť v Maďarsku a na severu Balkánu. Do Německa proudil ve večerních hodinách za frontou studený vlhký vzduch, který byl ze severního moře promixován konvekcí. Tvořily se v něm tedy četné přeháňky a bouřky, některé i sněhové.

Bouřka na arktické frontě byla celkem slabá. Ani jsem nepodnikl žádný výjezd, protože jsem tuto bouřku nečekal, ale článek si zaslouží, protože to byla sněhová bouřka a vznikla za celkem zajímavých podmínek.


SITUACE

Pamatuji si, že se východně od Skandinávie nacházela celkem silná tlaková níže, která ovlivňovala počasí nad celou Evropou. Na západní straně této níže postupovala k jihu přes Anglii silná brázda, která během dne značně zintenzívnila. Na arktické studené frontě před touto brázdou se vytvořil silný teplotní gradient a „dry intrusion“ od severu zesílila potencionální labilitu. Silný střih větru vytvořil lineárně organizovanou konvekci, která se vyvinula v bouřky, na jejichž přední straně se vytvořila kroupová squall line, na které se ochladilo natolik, že na zadní straně fronty začalo z bouřek sněžit.

Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one