Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.
V dubnu 2005 jsem nejzajímavější bouřky viděl na Panamě, kam jsem letěl natočit prstencovou část hybridního (téměř úplného) zatmění Slunce. Také jsem musel podniknout něco jako opak stormchasingu, kdy jsem před bouřkou ujel, abych se dostal do místa, odkud jsem mohl natočit alespoň část zatmění Slunce. V dubnu 2005 jsem podnikl mé první bouřkové výjezdy vlakem v Anglii.
8. dubna 2005 se odehrálo celkem vzácné zatmění Slunce, a to hybridní zatmění. Hybridní zatmění Slunce nastane, když je měsíc tak daleko od země, že špička jeho kuželovitého stínu se během zatmění přesně dotkne zemského povrchu. Samozřejmě, že kužel stínu nemá přesně špičatý tvar, ale pokud nastane zatmění Slunce v době, kdy je tento konec stínu přibližně v místech zemského povrchu, je možné z míst poblíž tohoto konce stínu pozorovat hybridní zatmění Slunce. Takovéto zatmění je vidět na části své trasy jako úplné a na části své trasy jako prstencové. Úplná část tohoto zatmění se nacházela nad Pacifikem, a tuďíž bylo z pevniny možné sledovat jen prstencovou část. Vybral jsem si místo, které bylo nejblíže místu přechodu zatmění z úplného v prstencové a zde jsem pozoroval. Bohužel mi zatmění překazila bouřka a než začalo částečné zatmění, musel jsem vyjet a přemístit se o asi 100 kilometrů, než jsem se dostal do míst, kde bylo opět Slunce vidět. Slunce jsem viděl několik vteřin před prstencovou částí zatmění, ale pak se schovalo za mrak. Bylo ale vidět, jak se na několik v vteřin setmělo, skoro jako při úplném zatmění. Články o zatměních začnu psát až poté, co dokončím bouřkové články. Video a článek z tohoto zatmění sem tedy přidám za několik měsíců, možná i za rok. Záleží, jak budu mít čas přidávat ostatní články. Proto tedy prosím o strpení a doporučuji si mezitím přečíst mé ostatní články a podívat se na má bouřková videa.
Můj první výjezd vlakem za bouřkou sice nebyl úspěšný, ale byl skupinou TORRO označen jako první výjezd za bouřkou vlakem v historii, a proto si definitivně zaslouží vlastní článek.
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one