Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.
           V Čechách jsem lovil bouřky v jarních měsících roku 2004. Ještě jsem neměl mnoho zkušeností, ale během jara se po několika velkých chybách moje lovy začaly stávat čím dál tím více úspěšné, viz. jednotlivé články.
Poslední pondělí v březnu nebo první pondělí v dubnu - obrázek

Poslední pondělí v březnu nebo první pondělí v dubnu - obrázek

SITUACE

Můj první výjezd za bouřkou 2004 byl v pondělí 5. dubna. V ranních hodinách postupovala do Evropy od severozápadu tlaková níže, která byla následována silným severozápadním prouděním po její zadní straně. Toto proudění směřovalo z Atlantiku do západní Evropy. Před touto tlakovou níží se vyskytoval neutrálně labilní vzduch a převážně nad Německem podporovala vzestupné proudy v atmosféře. Během dne se vzduchová hmota před níží díky insolaci znestabilnila a tlaková níže začala ovlivňovat i naše území. Nad ČR se díky slabšímu střihu větru a slabé labilitě vyskytovalo jen několik slabších a spíše ojedinělých bouřek. V bouřkách a přeháňkách se vyskytovaly i malé kroupy. Nejsilnější bouřky tohoto dne byly na Balkáně, kde byla vlhká vzduchová hmota a nejsilnější labilita. Několik více organizovaných bouřek se vyskytlo také v Nizozemí, kam ze severního moře postoupila další tlaková níže. Tyto lineární bouřky však s sebou také nepřinesly nic výraznějšího.

Duha vyfocená na přeháňce poblíž Kolína

Duha vyfocená na přeháňce poblíž Kolína

Tuto duhu jsem vyfotil mobilnim telefonem v místech, kde v tu dobu končila dálnice D11, severozápadně od Kolína.
Druhá strana duhy

Druhá strana duhy

Zde je trochu vidět dvojduha. Je to stejná duha jako na předchozí fotce, jen její severozápadní strana.

         Tento výjezd nebyl nijak zajímavý a lze ho nazvat jako „bust“, protože jsem neviděl ani jeden záblesk ani neslyšel hřmění. Jediné co jsem viděl byl prudký déšť.


SITUACE

V ranních hodinách tohoto dne postupoval do západního Středomoří silný západní až severozápadní jet streak ve středních a vyšších vrstvách troposféry. Tento jet streak podporoval střih větru a celkem silné bouřky v té oblasti. V severozápadním Středomoří se nacházela také studená fronta, která rychle postupovala přes Středozemní moře k východu a v ranních hodinách dalšího dne se nacházela nad západním Balkánem. V tuto dobu se nad jižní Francii přesouvala stabilní frontální vlna. Další v porovnání slabší studená fronta přecházela i střední Evropu a v teplém sektoru této fronty vzniklo nad Českomoravskou Vrchovinou v odpoledních hodinách několik bouřek, které postupovaly k severu až severovýchodu. Díky celkem slabému střihu větru moc dlouho nevydržely a brzy se rozpadly.

 

        Na tento výjezd mě vylákaly bouřky, které na radaru vyhlížely intenzivně a blesková aktivita v nich byla také silná. Byly to však tzv. pulsující bouřky, které nebyly nijak organizovaně vyvinuté a jednotlivá bouřková jádra prošla vždy svým maximem a poté se rychle rozpadla. Toto rychlé rozpadnutí je způsobeno nízkým střihem větru, kdy je buď téměř bezvětří nebo se moc nemění rychlost ani směr větru s výškou. Srážky proto nejsou v bouřce zaneseny mimo vzestupný proud a padají do oblasti vzestupného proudu a tím bouřku udusí. V takovýchto situacích se nevyplatí jezdit daleko do silné bleskové aktivity a doufat v další vývin, protože během hodiny nemusí ze silné bouřky zbýt více než slabá kovadlina.

 

SITUACE NAD EVROPOU

V ranních hodinách tohoto dne se nad Alžírskem a západním až středním Středomořím nacházelo jihozápadní proudění ve středních vrstvách troposféry. Východně od Španělska se nacházela tlaková níže. Z této níže postupovala na jih přes Baleárské Ostrovy studená fronta. Před touto frontou byla od jihu na sever zanášena slabá EML (Elevated Mixed Layer) do středního Středomoří, kde se vytvořila mírná labilita, převážně v místech hned před frontou. Silná podpora pro vzestupné proudy byla převážně v oblasti západní Itálie, Tyrhénského Moře, západního Středomoří a východního Španělska. Zde se také vyskytovalo nejvíce srážek a v Itálii byly místy trvalými a přívalovými srážkami způsobeny záplavy. Tyto srážky však byly převážně ze stratovité oblačnosti. Bouřky se vyskytovaly poblíž centra tlakové níže a poblíž okluzní fronty, která postupovala směrem na východ severně od této tlakové níže přes východní a střední Španělsko. Další bouřky se vyskytovaly přímo na studené frontě a těsně před frontou v teplém sektoru. Tyto frontální bouřky postupovaly na východ a v noci ovlivnily i jižní Itálii. Jejich intenzita však nebyla obzvlášť silná, protože střih větru v teplém sektoru dosahoval v ranních hodinách kolem 15m/s a během dne slábl. Nad střední Evropou se tvořily bouřky v mírně labilním vzduchu a téměř neexistujícím střihu větru.

 

        Po několika neúspěšných výjezdech jsem tento výjezd málem nepodniknul, protože jsem si myslel, že bouřková aktivita bude opět trvat jen pár hodin a než se k bouřkám dostanu, rozpadnou se. Nakonec jsem si naštěstí řekl, že výjezd uskutečním. Byl to můj první výjezd v Čechách, kdy jsem se dostal do velké blízkosti bleskové aktivity.

 

SITUACE

Přes Evropu ten den postupovalo několik maxim vorticity. Nad střední Evropou se ve slabém západním proudění nacházel spíše výběžek vyššího tlaku vzduchu a spíše suchý vzduch, jehož teplota však byla dostatečně vysoká pro výskyt lability. Jedno maximum vorticity přecházelo sever střední Evropy, druhé postupovalo přes východní Evropu k jihovýchodu a několik maxim vorticity se nacházelo také nad východním i západním Středomořím. Během dne výběžek vyššího tlaku vzduchu nad Evropou slábl a od západu se nasouvala brázda nízkého tlaku vzduchu ve vyšších vrstvách troposféry. Nad západní Evropou západně od brázdy sílil další slabý výběžek vyššího tlaku vzduchu. ČR ovlivňovalo severní maximum vorticity a v západních Čechách se vytvořilo několik více-buněčných bouřek. Na Šumavě se také vyskytly později večer bouřky, které zde způsobily přívalové deště a vyplavily několik sklepů. Další bouřky se vyskytovaly na Českomoravské Vrchovině a na Moravě.

        Konečně nastal květen, což již bývá bouřkově aktivní měsíc. Zároveň se však blížila moje maturitní zkouška, a proto jsem se rozhodl, že do pátku 7.května budu vyjíždět za možnými bouřkami, a potom až po maturitě. Pondělí 3.května zrovna moc bouřek neslibovalo. Většina jich byla v Německu severně od našich hranic. Až v podvečerních hodinách jsem na detekci blesku a radaru zahlédl bouřku v okolí Chebu, která postupovala východním směrem přes Krušné Hory a částečně do vnitrozemí Čech. Bylo již asi 19. hodin, a tak jsem si myslel, že se brzy rozpadne. Bouřka byla však stále velmi aktivní, a tak jsem se rozhodl pro výjezd.

SITUACE

3. května 2005 ráno se nad východním Španělskem nacházela výšková tlaková níže. Studená fronta této níže se nacházela nad Baleárskými Ostrovy a byla orientována severojižně a během dne ovlivňovala téměř celé západní Středomoří. Postupovala rychle na východ a po půlnoci byla již v jižní Itálii. Za touto frontou se vyskytovalo silné lokalizované jihozápadní proudění, které postoupilo z Alžírska nad střední Středomoří. Další tlaková níže ve středních a vyšších vrstvách atmosféry se nacházela nad východními Britskými Ostrovy a nad Severním Mořem. Velmi silné proudění s rychlostmi blížícími se 300km/h se nacházelo ve středních a vyšších vrstvách troposféry nad Atlantikem a postupovalo k jihovýchodu. Přes Evropu postupovalo silné jihozápadní proudění k severovýchodu. Toto proudění vytvořilo dobrý střih větru pro bouřky v Německu, kde se ten den vyskytovalo několik krupobití s kroupami 1-2cm. Nad ČR nebyla labilita nijak silná, ale na jižní straně německých bouřek vznikla jedna buňka, která vydržela dlouho do noci a postupovala přes Krušné Hory. Je možné, že měla i supercelární charakteristiky, protože se nad Krušnými Horami udržela asi 6 hodin při postupu na východ.

Ve stejném týdnu jako byl můj noční výjezd za bouřkou jsem udělal ještě výjezdy dva, které však bohužel byly neúspěšné a k žádné bouřce jsem se nedostal.

 

SITUACE 5. a 6. Května

V těchto dnech se nad celou Evropou rozléhala tlaková níže. Její centrum se nacházelo nad Britskými Ostrovy a po její západní straně postupoval silný jet streak do středního Středomoří. Východně od delty tohoto jet streaku se nacházelo intenzivní maximum vorticity nad Iónským Mořem, které se rychle přesouvalo na severovýchod a během 5. května ovlivňovalo jižní Balkán, Egejské Moře a západní Turecko. Před tímto maximem vorticity docházelo k cyklonogenezi na okraji rozsáhlé tlakové níže, které vytvořilo silné jižní proudění, ve kterém se ze severní Sahary do středního Středomoří přesouval studený vzduch ve vyšších vrstvách atmosféry nad teplý vzduch při zemi, což zesilovalo labilitu. Nad Řeckem a severozápadním Egejským mořem se tvořily intenzivní bouřky s velkými kroupami a nebezpečně silnými nárazy větru.

 

          Od mého výjezdu z 6.května jsem již do maturity bouřky nesledoval. Jen 12.května o mém svatém týdnu se přes Orlík přehnala bouřka, kterou jsem pozoroval. Byl v ní silný déšť a asi 2 hodiny se poblíž blýskalo. Maturoval jsem ve středu 19.května. Po velmi úspěšně zakončené maturitě jsem se těšil na nějakou bouřkovou situaci a několika kamarádům jsem slíbil, že je vezmu s sebou, až někde budou bouřky. Byly jsme v Písku u jednoho kamaráda asi 4 dny na chatě, ale jako naschvál se nikde žádné bouřky nevyskytovaly. Bylo teplo (kolem 25ti stupňů) a Čechy ovlivňovala tlaková výše. Až koncem května/začátkem června přes Čechy postupovala studená fronta. Již si bohužel nepamatuji přesné datum, ale dle archivu detekce blesků si myslím, že to bylo 1.června.
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one