Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.
      V roce 2004 jsem jel opět na měsíc na Kubu. Tentokrát jsem jel již v červnu, kdy ještě nemá moře tak vysokou teplotu jako koncem léta a je nižší vlhkost vzduchu, ale je větší šance na výskyt krup v bouřkách vlivem studenějšího vzduchu ve vyšších vrstvách atmosféry a částečným vlivem studených front, které se v červnu ještě mohou dostat až na jih Floridy. Na Kubě jsem byl od 29.května do 27.června. Až na několik kombinací se zapůjčením auta a tlakovou výší začátkem června mohu posoudit Kubu 2004 jako bouřkově velmi úspěšnou. Bouřky byly silné a mnohokrát jsem vjel do krupobití, o kterém všichni na Kubě říkají, že je velmi vzácné a vydí kroupy třeba jen jednou za 10 let. Také jsem se opět učil Španělsky a dopoledne jsem měl školu a většinu odpolední jsem lovil bouřky. Již si nepamatuji přesně všechny mé výjezdy, ani je nemám popsané, ale popíší zde ty, které si pamatuji a Ty nejzajímavější.
První den na Kube a žádná bouřka:-( - obrázek

První den na Kube a žádná bouřka:-( - obrázek

Na Kubu jsem přiletěl v sobotu 29.května ve večerních hodinách a hned jsem jel do hotelu a šel spát, protože jsem byl po dlouhém letu unaven a navíc je zde asi 7 hodin časový posun. Dle rady kamaráda jsem si auto nezamlouval  dopředu, ale plánoval jsem si jej půjčit v jedné místní půjčovně, kde je cena půjčení auta poloviční oproti normálním letištním cenám. Hned v neděli 30.května ráno po snídani jsem zkontroloval internet, kde jsem viděl dvě centra silné tlakové výše v Karibiku jižně od Kuby. Bouřkově to dobrá zpráva nebyla, ale říkal jsem si, že pokud teplota vystoupí na předpovězených 32stupňu, mohla by se někde v centru Kuby nějaká bouřka propálit vrstvou CIN (inhibice) a využít veškerou energii ve svém okolí. Šel jsem si tedy půjčit auto. V autopůjčovně mě však potkala další velmi špatná zpráva. Ceny půjčení aut byly sice extrémně nízké, ale řekli mi, že na neděli mi auto půjčit mohou, ale pak že mají až do středy vše zamluvené. Poté ve středu opět na jeden den a až od dalšího pátku mi mohli auto půjčit na delší dobu. Hned jsem tedy vzal neděli (dnešek) a středu, abych měl alespoň něco a vyjel jsem za bouřkami.

První týden na Kubě 2004 - obrázek

První týden na Kubě 2004 - obrázek

Jelikož tento článek píši s více jak tříletým zpožděním, nepamatuji si již všechny bouřky, které jsem v roce 2004 na Kubě zažil. Nebudu tedy popisovat každou bouřku zvlášť do detailu, ale popíši spíše ty zajímavější a o těch méně zajímavých se jen tak zmíním.

           V pondělí druhého týdne po škole byl můj čas na výjezd poněkud omezen, protože jsem chtěl být na uvítacím večírku pro nové studenty, který začínal asi v 18:00, a tak jsem váhal, zda budu vůbec někam vyjíždět. Hned po škole jsem jen tak jel obhlédnout situaci na mé vyhlídkové pozorovací místo za Havanou, abych se rozhodl, zda někam vyjet či ne. Na místě jsem byl tak ve 13:00 a obloha byla téměř všude modrá bez jakýchkoliv náznaků vývinu bouřek. Jen nad pohořím jihozápadně od městečka Mariel bylo několik ojedinělých mraků typu kumulus mediokris.

Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one