Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.

Typická letní bouřková situace na Kubě

Tento článek čtenáře seznámí se základními informacemi o klimatu Kuby a denního chodu bouřkové činnosti. Nerozebírám v něm žádné detaily, které je možné nalézt v jakékoliv přiručce o tropickém klimatu. Je určen i pro laika a lze z něj jednoduše pochopit denní cyklus proudění a následné bouřkové situace na Kubě a jiných tropických ostrovech. Doporučuji si jej přečíst před čtením článku "Typický den lovce bouřek na Kubě".

            Kuba se nachází v tropickém pásu, obklopena vodami Karibského moře, jehož teplota vody v létě dosahuje vysokých teplot (kolem 30 stupňů). Moře v okolí Kuby, zvláště na straně jižního pobřeží, je mělké, a proto zde teplota vody často v letních měsících i přesahuje 30 stupňů. Takto vysoké teploty moře způsobují rychlý výpar, zvláště v nočních hodinách, kdy je teplota vzduchu nižší než teplota moře. Vzduch se stane nasycený vlhkostí, což je velmi důležitá „ingredience“ pro tvorbu bouřek. Pevnina Kuby je v noci a zvláště ráno vychladlá a studenější než okolní moře. Bouřky se proto v tuto dobu nad pevninou obvykle netvoří a převládá proudění těžšího studeného vzduchu z pevniny nad moře. Během dopoledních hodin se pevnina začne postupně prohřívat a kolem poledne obvykle již dosahuje teplot vyšších než jsou teploty okolního moře. Jak teplota nad pevninou stoupá, proudění vzduchu se otočí a teplý vzduch nad pevninou začne stoupat. Tento stoupající vzduch je nahrazen vlhkým vzduchem, který vane směrem od moře nad pevninu. Tímto způsobem se vytvoří tzv. „sea breeze“, což je česky mořská bríza. Je to vlastně proudění vzduchu od moře nad pevninu a je možné jej zažít v letních dnech na pláži, když je horko a klidno a během dne postupně začne vanout vítr směrem od moře. (To, že během dne začne foukat směrem od moře však nemusí vždy znamenat, že se vytvořila mořská bríza). Jakmile začne proudit vítr směrem od moře nad pevninu, začne se tvořit kupovitá oblačnost, která během dne narůstá a v odpoledních hodinách se z ní začnou tvořit silné přeháňky a bouřky. Ty většinou přetrvají do pozdních večerních hodin, kdy se rozpadnou. Důvodem jejich rozpadu je buď bouřkovými kovadlinami pokrytá obloha bránící insolaci (prohřátí zemského povrchu slunečním zářením, což znestabilňuje atmosféru) a nebo jednoduše radiace tepla ze zemského povrchu a ochlazování v první polovině noci. V nočních hodinách, když se vzduch ochladí a je studenější než moře, se začne kupovitá oblačnost tvořit nad mořem, které je teplejší než vzduch nad ním. Noční bouřky nad mořem bývají obvykle slabší než denní bouřky nad pevninou, protože teplota mořské vody je sice vysoká, ale pořád nižší než teplota denním Sluncem rozpálené pevniny. Toto je typický koloběh bouřkové aktivity na Kubě a jistě by se dal rozšířit i na ostatní ostrovy nacházející se v podobné zeměpisné šířce.  Jsou však i dny, kdy Kubu třeba zasahují tropické cyklóny nebo naopak silné tlakové výše, které mají na denní koloběh bouřek značný vliv. Ty popíši až v jednotlivých případech, kdy se takové situace na Kubě vyskytovaly.

So 24. únor 2007, 01:14:14 GMT+1
mprovod
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one