Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.
Protože v roce 2003 jsem začal lovit bouřky na Kubě, popisuji nejdříve prostředí, ve kterém se bouřky na Kubě tvoří. Do této rubriky jsem zařadil 2 články. První tak trochu popisuje kubánské klima a denní cyklus proudění, které ovlivňuje tvorbu bouřek. Druhý článek je určen již pro ty, kdo již něco málo o bouřkách ví, a popisuji v něm, jak asi vypadá můj "bouřkový den" na Kubě a jak zde bouřky sleduji
Tento článek čtenáře seznámí se základními informacemi o klimatu Kuby a denního chodu bouřkové činnosti. Nerozebírám v něm žádné detaily, které je možné nalézt v jakékoliv přiručce o tropickém klimatu. Je určen i pro laika a lze z něj jednoduše pochopit denní cyklus proudění a následné bouřkové situace na Kubě a jiných tropických ostrovech. Doporučuji si jej přečíst před čtením článku "Typický den lovce bouřek na Kubě".
        Počasí na Kubě je v pozdně jarních a letních měsících (od začátku června do září) velmi konvektivně aktivní, a proto zde lovec bouřek v tuto dobu nemá moc času na jiné věci, pokud chce stihnout veškerou bouřkovou aktivitu. Když jsem byl na Kubě, chodil jsem dopoledne, což je obvykle nejméně konvektivně aktivní část dne, do jazykové školy a učil jsem se španělštinu. Zbytek času jsem z 80ti procent věnoval lovu bouřek, ale abych také poznal Kubu z jiné stránky než z té bouřkové, musel jsem několik bouřek a konvektivních situací vynechat. Zde však popíši můj typický den na Kubě jako den lovce bouřek, který chce téměř veškerý svůj čas věnovat bouřkám a konvektivním jevům.
Mapa střední a západní Kuby

Mapa střední a západní Kuby

Mapa střední a západní Kuby, což je oblast, kde jsem lovil bouřky. Mapu si můžete stáhnout a orientovat se v ní při mém popisu trasy kudy jsem jel při jednotlivých výjezdech za bouřkami. Převzato  z http://webhost.bridgew.edu/jhayesboh/cuba/cuba_rel94f.jpg 
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one