Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.

Můj první ale neúspěšný lov bouřky v Čechách

           Tento lov bouřky byl sice neúspěšný, ale zasluhuje si samostatný, byť krátký, článek, protože to byl můj první lov na bouřku v Čechách.

   
 
SITUACE

3. října 2003 se nad západní a střední Evropou nacházela labilní vzduchová hmota, která byla patrná na všech výstupech ze západní ČR a z Německa. Nad jihozápadní Evropou se nacházela tlaková níže ve vyšších vrstvách troposféry a střední Evropu ovlivňovalo celkem silné jihozápadní proudění. Z východní Francie postupovalo přes Alpy maximum vorticity do jižního a středního Německa. Toto maximum vorticity bylo spojeno se studenou frontou, která postupovala přes Francii a jižní Německo. Těsně před touto frontou se dle záznamů z modelu GFS vyskytovala labilita v řádech několika set Joulů/kg a celkem silný střih větru. Nejsilnější byla na jihu našeho území, ale v tu dobu jsem bohužel neměl přístup k datům z modelu. V Rakousku se ten den vyskytovaly kroupy o průměru 2.5cm, ale bouřky byly nakonec spíše ojedinělé. Za frontou se do střední Evropy rozšířil studený polární vzduch, ve kterém se tvořily četné přeháňky, které byly ještě podpořeny intenzivní polární brázdou nízkého tlaku vzduchu, která do střední Evropy zasahovala od severu. V noci za frontou se však již bouřky netvořily.


VÝJEZD

                    Po návratu z tropické Kuby do Čech a s nástupem prvního podzimního měsíce – září, jsem již nedoufal, že se v Čechách budou nějaké bouřky vyskytovat. 3.října ale přecházela přes Čechy od západu studená fronta a předpověď počasí hlásila „ojediněle bouřky“. Podíval jsem se na mezinárodní předpověď na stránkách www.weather.com, které pro Prahu bouřku nepředpovídali, ale předpovídali ojedinělé bouřky pro např. rakouský Linec. Při pohledu na satelitní záznamy jsem viděl onu studenou frontu. Tento den jsem odpoledne přišel ze školy asi ve 14:00. Zkontroloval jsem radar ČHMU, na kterém ještě tato fronta vidět nebyla. Rozhodl jsem se tedy čekat v Praze a měl jsem zapnutý můj detektor blesků (v té době jsem ještě neměl detektor od firmy SkyScan, ale mnohem menší detektor blesků, který byl mnohem méně přesný). Fronta se na radaru trochu objevila nad Německem  asi ve 1430 nebo v 1500 a postupovala celkem rychle a na dalším radarovém snímku byla již vidět celá. Srážkově aktivnější byla jihozápadním směrem. Protože jsem ten den jel domů (na Orlík), rozhodl jsem se vyjet směr domov a volat postupně na telefonní číslo ČHMU, kde se mohu spojit s meteorologem a zeptat se na bouřkovou situaci. Než jsem vyjel, byl nad Německem na této frontě detekcí blesků zaznamenán jeden ojedinělý blesk. Myslel jsem, že frontu velmi hravě stihnu a budu moci na její příchod počkat někde poblíž domova nebo na severu jižních Čech. Komplikaci však způsobil každopáteční dopravní kolaps při výjezdu z Prahy, který mě zdržel asi o hodinu. Když jsem byl konečně na strakonické rychlostní silnici jižně od Prahy, zahlédl jsem jihozápadním směrem oblačnost. Nebyla to kupovitá oblačnost, ale myslím že normální stratovitá, ale přesně si to již nepamatuji. Když jsem dojel na konec strakonické rychlostní silnice poblíž Příbrami, rozhodl jsem zavolat meteorologovy ČHMU. Zeptal jsem se, zda se někde na území ČR vyskytují bouřky. Řekl mi, že jedna silnější bouřka je západně od Českých Budějovic, ale nikde jinde žádné bouřky nejsou. Zkusil jsem tedy jet stále na jih a naivně jsem doufal, že se ještě do bouřky mohu dostat. Moje doufání vzrostlo, když jsem poblíž místa kde bydlím (blízko obce Chrastíčky) vjel do slabého deště, který postupně zesiloval. Jel jsem tedy dále na jih. Když jsem dojel před město Písek, již celkem silně pršelo. Zavolal jsem tedy opět meteorologovy ČHMU, abych se dozvěděl více o situaci. Jeho zpráva mě však zklamala, když mi řekl, že v Českých Budějovicích byla silná bouřka, která se ale nyní již rozpadala východně od Českých Budějovic někde nad územím Rakouska a žádné další bouřky nikde v Čechách neočekával. Tímto skončil můj první, byť neúspěšný, lov bouřek v ČR. Ještě jsem zavolal sestřenici, která bydlí v Jindřichově Hradci, zda u nich nebyla bouřka. Bylo smutné slyšet, že u nich byla bouřka s hodně blesky. Stačilo vyjet z Prahy hned po škole a do jižních čech bych se před příchodem bouřky dostal. Každý lovec bouřek však musí někde začít a začátky bývají složité.

St 7. březen 2007, 22:47:46 GMT+1
mprovod
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one