Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.
DSCF0629.JPG
Dobrý den, zasílám své aktuální pozorování z blížící se oblačnosti na které se vyskytl jediný mezimračný výboj ( soudě podle bleskové detekce ČHMÚ ). Oblačnost s přeháňkou postupovala od Z na V a když jsem viděl jak se rýsuje známý tmavě modrý odstín se srážkami v pozadí nečekal jsem nic než jen déšť ale při 1. fotce jsem také uslyšel blízký hrom ( ca.10 km Z od nás ), později jsem na detekci blesků ČHMÚ spatřil výboj Z od nás jako jediný v té době nad naším územím. Přitom je to přesně na den měsíc ( 10.3.2013 ) kdy jsem pozoroval velmi podobný postup také oblačnosti s jediným výbojem jižně od J. Hradce.
Tentokrát nás ovšem oblačnost zasáhla pouze svým jižním okrajem a tudíž nenapršelo ani 0,5 mm srážek, ovšem ve Studené 6 km SV od nás bylo patrné že prší daleko intenzivněji. Během krátké přeháňky při teplotě okolo 8°C se zvedl Z až SZ vítr s nárazy kolem 35 km/h ale velmi rychle slábnul, poté se oblačnost částečně protrhala a vyskytla se slabá přeháňka asi o 10 minut později. Je to snad úspěšný start do nové bouřkové sezony 2013.
DSCF0635.JPG
DSCF0637.JPG
Dne 22.srpna 2012 v odpolednich hodinach pozoroval pan Kamil Havlik bourkovou bunku, ktera presla primo pres jeho pozorovaci misto. Popis pozorovani, ktery jsem dostal:

Dobrý den, po 14. dnech bez deště se nám dostalo vláhy právě 22.8.2012, kdy nás od Z přešlo jádro silnější bouřky.
Již kolem 15:00 hod. se začala západně od nás směrem na J. Hradec vytvářet silnější bouřka, která postupovala směrem na V až SV, nás zasáhla plnou silou kolem 15:45 hod. kdy byl déšť s intenzitou kolem 45 mm/hod. , nárazy SZ větru kolem 75 km/h a slabým krupobitím do 0,7 cm v průměru krup.

 S pozdravem Kamil Havlík
DSC01574.JPG
DSC01575.JPG
DSC01578.JPG
DSC01585.JPG
Zprava a pozorovani od pana Havlika:

Dobrý den, včera (6.8.2012)  přes ČR přecházela vlnící se st. fronta a na ní se místy vyskytly i intenzivní bouřky. Nebyl to ovšem případ z mé obce, tzv. squall line postupovala od JZ na SV a těsně před námi se rozdělila na 2 silné části které šly na jih od nás a na sever od nás. Zde se vyskytl pouze silný déšť (9,4 mm za 1,5 hod.) a nárazy větru kolem 75 km/h. Vše se obešlo bez škod na majetku a bez krupobití. Pár bleskových výbojů jsem na videu natočil ale zejména šlo o zdokumentování silného větru který se na čele fronty vyskytl. Prozatím nashledanou.

Kamil Havlík.
DSC01438.JPG
DSC01439.JPG
DSC01441.JPG
DSC01442.JPG
Pan Kamil Havlík pozoroval 22.května 2012 na Jihlavsku šelfový mrak, který se vyskytl na od východu postupující squall line. Jeho pozorování, které mi poslal:

Dobrý večer dnes 22.5.2012 jsem opět pozoroval tentokrát pravděpodobně shelf cloud na bouřkové oblačnosti postupující od V do Nové Vsi u Batelova na Jihlavsku, kde jsem mimochodem jel schválně za Josefem Soukupem který tam má svoji meteostanici. Během přechodu bouřky se zvedl V vítr na cca 45 km/h a také silný déšť, poté jsem jel zpět na jih k nám domů což je asi 20 km od Nové Vsi a zde se ještě pár blesků vyskytlo a déšť s intenzitou kolem 28 dBz. Připojuji i fotky které jsem pořídil u pana Soukupa.
Zatím nashledanou

S pozdravem Kamil Havlík
DSC00894.JPG
DSC00907.JPG
DSC00896.JPG
DSC00897.JPG
Pan Kamil Havlík mi poslal fotografie a odkaz na video z pozorování bouřky, které uskutečnil dne 6. května 2012, a oznámil mi, že se jednalo o možnou supercelu. Osobně jsem tuto bouři ani jinou tohoto dne nesledoval, ale prostudoval jsem dokumentaci pana Havlíka a tuto bouři jsem si detailně prohlédl na radaru. Našel jsem hned několik faktorů, které by svědčily, že se jednalo o supercelu (možná jen o tzv. "low-topped supercelu", jelikož v Anglii nazýváme supercely jako "low-topped', pokud odrazivost 50dBZ nepřesáhne 10km výšku, což byl tento případ v době pozorování). Na radaru je patrná pravostáčivost této bouře vůči pohybu ostatních srážek a tato bouře byla izolovaná, měla silnou odrazivost a udržela se několik hodin (na Jihlavsku dočasně zeslábla díky srážkám, které dočasně zřejmě přerušily přísun teplého vzduchu od jihu, ale poté opět získala na intenzitě a postupovala dále na Moravu a opět zesílila). Na jedné z fotografií pana Havlíka se mi zdá, že je vidět několik charakteristik supercelární bouře - mezocyklóny. Tuto fotografii najdete v galerii 2krát a na té druhé jsem červeně vyznačil místo, které mi připadá jako mezocyklóna z důvodu kruhovitého tvaru ve vzestupném proudu. Na spodní straně této možné mezocyklóny jsem černě vyznačil pravděpodobný slabý wall-cloud. Šipkami jsem vyznačil i místo, které mi připadá jako tvořící se "clear slot". Je to ale jen můj názor stejně jako u ostatních zvýrazněných míst. Bouři jsem nezažil, jen jsem viděl fotografie a video od pana Havlíka. Škoda, že na videu není delší záběr pravděpodobného wall-cloudu a mezocyklóny nad ním. Přidal jsem i radar z přibližné doby pozorování. Jakékoliv názory na tuto bouři uvítám na mprovod@centrum.cz Pokud máte dotazy ohledně pozorování na pana Havlíka, posílejte je zatím na mojí adresu. Pokud dostanu souhlas od pana Havlíka, zveřejním zde přímo jeho adresu, aby bylo možné posílat dotazy přímo jemu.

UPDATE 8.května 14:42BST (British Summer Time je o hodinu méně než Středoevropský letní čas): Odkaz na video z krupobití, které se v této bouři vyskytlo: Video

UPDATE 8. května 2012 19:56BST: Právě jsem ukázal onu zajímavou fotografii Profesorovi Douglassovi Parkerovi, který se na University of Leeds zabývá výzkumem supercelárních bouří. Také jsem mu pustil radarovou animaci této bouře a potvrdil, že dle radaru i fotodokumentace se pravděpodobně o low topped supercelu opravdu jednalo.

UPDATE 13.kvetna 2012 13:39SELC: Email primo na pana Kamila Havlika je: kamilhavlik@seznam.cz

Popis pozorování od pana Havlíka:

Dobrý den, dnes 6.5.2012 mě počasí opravdu překvapilo, jelikož jsem dnes bouřku navzdory předpovědi nečekal, opak byl pravdou. Kolem 14:30 hod. jsem zkouknul radar a viděl jsem buňku která byla Z od J. Hradce a postupovala směrem k nám, poto jsem ani na vteřinu neváhal a jel jsem naproti bouřkovému oblaku který byl vidět na SZ obzoru a to velmi blízko (9 km) od místa pozorování. Jel jsem po silnici č. 40917 směrem z Horního Meziříčka a poté na silnici I/23 směrem na Strmilov. Poté jsem odbočil do obce a směrem na severozápad na Českou Olešnou, asi ve 3/4 cesty mě chytl silný déšť a během okamžiku také krupobití, dojel jsem ještě 1 km do obce a zatavil na kopci abych mohl krupobití pozorovat lépe. Krupobití bylo velmi intenzivní a vrstva krup pokryla celou plochu trávníků i silnice, bylo slyšet pár větších hromů ale blesky kvůli dešti a kroupám nebyly vidět. Vítr nebyl téměř žádný výraznější oproti normálu, vše trvalo asi 10 minut a poté se začalo vyjasňovat. Zvláštností bylo, že i během slábnutí srážek stále padaly kroupy až do úplného vyjasnění, kdy déšť téměř nebyl. Posílám pár fotek a video mám také jedno 10 minut které je od cesty na Strmilov až po příjezd do buňky a druhé 2 minutové během krupobití a odcházení bouřky.
Jednalo se zřejmně o Supercellu.

S pozdravem Kamil Havlík
Bez názvu.png
DSC00827.JPG
DSC00828.JPG
DSC00829.JPG
Dostal jsem fotky od pana Kamila Havlíka spolu s popisem pozorování:

Dobrý den, zasílám aktuální fotografie z bouřky která nás svým okrajem přešla 5.5.2012, vyskytl se intenzivnější asi 5 minutový déšť o intenzitě kolem 20 mm/hod, silný JZ vítr s nárazy do 50 km/h a nepříliš výraznou bleskovou aktivitou, v tuto chvíly již bouřky postupují na Moravu kde se shlukují di jedné lajny a  opět zesilují. Zatím je to vše.

S pozdravem

Kamil Havlík
DSC00808.JPG
DSC00809.JPG
DSC00810.JPG
DSC00812.JPG
Pozorování pana Havlíka z Horního Meziříčka ve dnech 1. až 3.června 2011
DSC00993.JPG
DSC00994.JPG
DSC00995.JPG
DSC00996.JPG
Od pana Kamila Havlíka jsem dostal celkem detailní popis a fotografie bouřky, která se 24. srpna 2010 vyskytla v Horním Meziříčku. Tento den jsem na západní Moravě poblíž Olešnice na Blanensku natočil tornádo (více na http://www.bourky.com/pozorovani/tornado-v-olesnici-na-blanensku-24-srpna-2010/), o kterém se mimo jiné i pan Havlík ve svém popisu zmiňuje. Fotografie a popis pana Havlíka svědčí o velmi silných srážkových úhrnech v bouřce, které naznačují vysokou vlhkost předfrontální vzduchové hmoty, což je jeden z parametrů, který nasvědčoval podmínkám vhodným pro tvorbu tornád. Zároveň silný, náhlý a krátkodobý vítr pozorovaný panem Havlíkem na frontě naznačuje tomu, že se na čele fronty vyskytovalo turbulentní proudění, které dočasným zesílením střihu větru pod tornadickou bouřkou, kterou fronta na pomezí Vysočiny a Moravy dohnala, mohlo přispět k vývinu tornáda.

Popis pana Kamila Havlíka:

24.8.2010 se u nás vyskytla bouřka s 10 minutovou průtrží mračen.

Do 17:00 hodin vše vypadalo na to, že žádná bouřka už se u nás dnes nevyskytne, ale opak byl pravdou-za nedlouho se na Z až SZ začala nasouvat oblačnost, která měla charakter bouřky (její namodralá barva) to jsem jel zrovna přes Malý Jeníkov domů, kde jsem se usídlil na písku v našem teď vypuštěném rybníku ve vsi a zapnul jsem foťák na mobilu, abych mohl blížící se oblačnost zdokumentovat. Nejprve to vypadalo, že bude přecházet severem a nás obejde, ale když se náhle začala od SZ její část nasouvat i nad nás, bylo mi jasné, že nás čeká něco úžasného. Poté, co oblačnost, kde bylo vidět již srážkové pásmo dorazila asi na třetinu oblohy, začala postupovat velmi rychle přímo nad nás. To už jsem se raději zvedal a vyrazil k domovu. Když jsem ještě udělal pár snímků (asi po 5ti min.) začal se zvedat velmi silný Z vítr o nárazech kolem 75 km/h, a když jsem viděl, jak je téměř celá základna oblačnosti nad námi a od SZ asi 2 km daleko už se nasouvaly srážky, šlápnul jsem do pedálu, abych dojel domů suchý. Vše trvalo asi 3 minuty a dorazil jsem domů (17:53h), kde jsem udělal další snímky a čekal… Ale začal déšť střední intenzity (odhaduji tak 32 až 36 dBz), který trval tak 5 až 7 minut a poté(18:00h) déšť ustal a oblačnost se trochu probrala. Vyrazil jsem tedy ven v domnění, že je konec-to však nebyla pravda, od západu se zase zatáhlo a když jsem zalezl do auta (18:07h) tak spustila tak intenzivní průtrž, že bylo vidět sotva na 100m (odhaduji to na 52 dBz podle odrazu poté na radaru). Asi za 3 minuty se do toho přidal Z vítr s nárazy kolem 55 km/h, ale během 2 minut bylo bezvětří, déšť ustal náhle bez slábnutí intenzity. V 18:15h, kdy se již začala od Z oblačnost částečně protrhávat, vše se uklidnilo a postoupilo nad Moravu, kde se následně vyskytlo tornádo. Žádnou výraznější bleskovou aktivitu ani hromy jsem nezaznamenal. To bylo vše a večer již polojasno.

 

Havlík Kamil 27.08.2010 17:57h

Horní Meziříčko

Začínalo opět trochu pršet před průtrží.
Začínalo opět trochu pršet před průtrží.
Z auta při začínající průtrži.
Z auta při začínající průtrži.
Tekoucí bahno po silnici.
Tekoucí bahno po silnici.
Tekoucí bahno po silnici.
Tekoucí bahno po silnici.
Zpráva od pana Kamila Havlíka:

Ten den se u nás vyskytovaly poměrně intenzivní přeháňky, ale bohužel jsem nezaznamenal žádnou bouřku :-(
DSC02978.JPG
DSC02979.JPG
DSC02980.JPG
DSC02981.JPG
30. června 2010 se v ČR bouřky vyskytovaly převážně na Šumavě a v jižních Čechách. Pan Havlík mi poslal toho dne 2 emaily s popisem situace, První před samotným začátkem bouřek:

Text jsem si již přečetl a mrknul jsem na srážkový radar kde je moc dobře vidět vývoj bouřek na Šumavě. U nás je právě (12:43 h) polojasno vývoj kup. oblačnosti středně intenzivní, teplota 27,5°C a fouká S vítr do 15 km/h. Směr postupů oblaků z JZ na SV velmi pomalu. Jsem na to zvědav jestli se zde nějaká bouřka vyvine. V případě že ano tak zachycené okamžiky bouřky Vám pošlu v pátek po 18. hodině. Zatím nashle.


Nakonec se bouřky opravdu vyskytly i na Jindřichohradecku a pan Havlík poslal popis bouřky a  fotografie, které slíbil.

Popis bouřky:
Zasílám fotografie z přechodu slabé bouřky 30.6.2010, kdy nás přecházela od Z-JZ bouřka. Před příchodem hlavního mraku nám zesílil JZ, později Z vítr v nárazech do 50 km/h a od 18.10h, kdy se začal mrak ukazovat, nepršelo až do 19 hod. kdy se spustil déšť mírné intenzity. Bylo na JZ pár hezkých mezimračných i mrak-země blesků. Docela i hromy silnější. Ale nic víc. Povídala sestra, která bydlí ve Slavonicích, že tam byl prudký déšť a dokonce jim uhodilo do modemu a nejde jim interenet. Bylo tam prý pár hezkých šlupek. Takže zdravím a přeji hodně úspěchů v lovech. S pozdravem Havlík.
DSC01845.JPG
DSC01846.JPG
DSC01848.JPG
DSC01856.JPG
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one