Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.

Pozorování ostatních amatérských lovců a pozorovatelů bouřek

Dobrý den, zasílám své aktuální pozorování z blížící se oblačnosti na které se vyskytl jediný mezimračný výboj ( soudě podle bleskové detekce ČHMÚ ). Oblačnost s přeháňkou postupovala od Z na V a když jsem viděl jak se rýsuje známý tmavě modrý odstín se srážkami v pozadí nečekal jsem nic než jen déšť ale při 1. fotce jsem také uslyšel blízký hrom ( ca.10 km Z od nás ), později jsem na detekci blesků ČHMÚ spatřil výboj Z od nás jako jediný v té době nad naším územím. Přitom je to přesně na den měsíc ( 10.3.2013 ) kdy jsem pozoroval velmi podobný postup také oblačnosti s jediným výbojem jižně od J. Hradce.
Tentokrát nás ovšem oblačnost zasáhla pouze svým jižním okrajem a tudíž nenapršelo ani 0,5 mm srážek, ovšem ve Studené 6 km SV od nás bylo patrné že prší daleko intenzivněji. Během krátké přeháňky při teplotě okolo 8°C se zvedl Z až SZ vítr s nárazy kolem 35 km/h ale velmi rychle slábnul, poté se oblačnost částečně protrhala a vyskytla se slabá přeháňka asi o 10 minut později. Je to snad úspěšný start do nové bouřkové sezony 2013.
Do této rubriky budu přidávat pozorování ostatních amatérských pozorovatelů bouřek, kteří mi pošlou fotografie nebo videa. Pokud máte nějaké fotografie nebo videa z bouřky, můžete mi je poslat na mprovod@centrum.cz a rád je zde zveřejním. Posílejte však prosím aktuální případy (cca. poslední 2-4 týdny) a nebo pokud máte zajímavé materiály (natočené tornádo, trombu, krupobití, apod.), může to být i ze starých bouřek. U každého videa i fotografie prosím uveďte datum, čas a místo pořízení (v případě fotografií i směr focení, pokud si jej pamatujete). Stačí to označit tak, že soubor pojmenujete (150609 1500 Město SZ) - toto by znamenalo, že fotografie byla pořízena 15.června 2009 v 15:00. Místo město napište místo pozorování a SZ znamená, že fotografie byla pořízena severozápadním směrem. Pokud však je správné datum již na fotografii zobrazeno, nemusíte jej znovu psát do názvu souboru. Také doporučuji přidat krátký popis pozorování a popř. popsat jevy, které se v bouřce odehrály, ale nemáte je zdokumentované.
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one