Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.
Fotky z bouřkových výjezdů. Odkazy na tyto fotky jsou také v článcích popisujících každý výjezd.
6.12.2012 Synoptická Situace

6.12.2012 Synoptická Situace

Synoptická Situace 6. prosince 2012
animuj.php.gif  4.33MB
Radarová animace ukazuje přechod dvou za sebou postupujících zón konvergence (linií sněhových přeháněk) v převládajícím západním proudění kolem tlakové níže nad Baltem.
animuj.php.gif  2.59MB
Radarová animace ze 7.srpna 2012. V odpoledních hodinách postupuje pravostáčivá bouře z Německa na východ, ale před Šumavou zaniká. Následuje vývin squall-line v Bavorsku, která pak jako MCS postupuje přes Šumavu do ČR. Mezitím se bouřky vyvinuly na mnoha místech fronty a téměř celá ČR vyjma východní Moravy a Slezska měla následující noc bouřku nebo alespoň blýskavici.
Několik fotek rozpadající se pravděpodobné supercely a následně mnoho fotek čárových blesků na MCS následující první poloviny noci.
bracka20080807.gif
DSC00392.JPG
bracka20080807.gif
DSC00393.JPG
Tromba v hrabství Lincolnshire v Anglii
Obrázek1.bmp
Obrázek6.bmp
Obrázek2.jpg
Obrázek3.jpg
radar_animation.gif  271.03kB

Radarová animace. Izolovaná silná přeháňka v horní polovině radaru je ta, na které se vytvořila tromba.


(Copyright MetOffice)

5. července 2008 se ve slabém jižním proudění vytvořila zóna konvergence severně od Krkonoš, která byla na jižní straně podporována prouděním přes horské pásmo, zatímco severně zónu konvergence podporoval studený vzduch rozsáhlé bouřkové buňky, která se zde vytvořila. Zjednodušeně popsáno, velmi vlhký a instabilní vzduch proudil pomalu od jihu při zemi. Zádržná vrstva jižně od Krkonoš zabránila tvorbě konvekce v ČR, a tudíž se tato vzduchová hmota prohřívala a neztrácela na instabilitě. O Krkonoše se tato vzduchová hmota poté zvedla, zádržná vrstva byla protržena a rostoucí kupovité mraky se přesouvaly dále na sever, aby se střetly s bouřkovou buňkou na polské straně. Zde jí zásobovaly novými velmi silnými vzestupnými proudy celé čtvrteční odpoledne.

Výsledkem byla velmi pomalu postupující/téměř stacinární konvektivní bouře. O supercelu se s velkou pravděpodobností nejednalo (dopplerová data sice nemám, ale typ bouře supercele rozhodně nenaznačoval), ale přesto vyprodukovala kroupy alespoň 8.5cm velké. Je to důkaz, že pro tvorbu obřích krup není zapotřebí rotace v bouři, ale stačí, aby se nad jedním místem opakovaně vytvářely intenzivní vzestupné proudy, které dokáží několikrát vynést vznikající krouy skrz bouři a dovolí jím udržet se dostatečně dlouho v oblasti, kde narůstají.

Několik fotek přidávám do této galerie. Připravuji sestřih videa z letošního výjezdu do USA, na jehož konec přidám sestřih této unikátní bouře. Zatímco pomalý postup/stacionárnost této bouře byla ideální pro naše měření, pro obyvatele míst zasažených touto bouří se jednalo o katastrofu, jelikož bouře způsobila četné bleskové povodně. Video těchto povodní včetně videa, kde ujíždíme povodňové vlně, která s sebou nese různé předměty, přidám na konec sestřihu z USA.
P7031193.JPG
P7031194.JPG
P7051195.JPG
P7051196.JPG
Pozorování supercely a ničivého derecha
Foto 11.jpg
Foto 12.jpg
Foto 13.JPG
Foto 14.JPG
Sledování první hezké silnější bouřky tohoto roku
Foto 1.JPG
Foto 2.JPG
Foto 3.JPG
Radar 1420.JPG
Výjezd za bouřkami do západních Čech a pozorování vzdušného víru
Foto 1.JPG
Foto 2.jpg
Foto 3.JPG
Foto 4.jpg
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one