Pozorujete rádi blesky, když se zrovna kolem v létě přežene bouřka? Čtěte dále, protože tyto stránky jsou určeny pro každého, kdo má alespoň trochu rád bouřky.

Extrémě silné bouřky před rokem 2000

Pamatujete si na nějakou extrémně silnou bouřku, která se odehrála před rokem 2000? Do této rubriky budu přidávat články o opravdu hodně silných bouřkových situacích, které se odehrály před rokem 2000 na území ČR. Jedná se o bouřky, které se projevily alespoň v jednom typu extrémního počasí nejsilněji ze všech zaznamenaných bouřek na území ČR za období alespoň 10 let. Bouřky, které by mohly být zařazeny do této rubriky: kroupy větší než 10cm v průměru, prokazatelné bouřkové nárazy větru přes 120km/h nebo prokazatelné nárazy větru přes 100km/h na velkém území, velké záplavy spojené s bouřkovou činností v historii ČR, sněhové bouřky, které přinesly více než půl metru souvislou sněhovou vrstvu, apod. Pokud máte popis, foto nebo i video nějaké takové bouřky a přejete si, abych je zde uvedl, pošlete mi je a pokud bude Vaše bouřka dostatečně "extrémní", uvedu Vaše materiály v této rubrice. Pokud Vaše bouřka nebude dosti "silná" pro uvedení v této rubrice, mohu Vaše pozorování uvézt v rubrice "Pozorování ostatních amatérských lovců a pozorovatelů  bouřek". Pozorování mi můžete posílat emailem na mprovod@centrum.cz
Někdy v polovině května (2009) jsem byl mladší sestrou Markétou upozorněn, že když se dívala na staré videokazety, tak našla část záznamu pořadu pro děti a mládež, který se jmenoval Magion (určitě si na tento pořad pamatuje většina lidí, kteří byli v 80. letech v  předškolním věku). Řekla mi, že tam moderátor mluví o silné sněhové bouřce. Nechal jsem si tedy od ní kopii celé videokazety poslat do Anglie. Po celkem dlouhém hledání na 4 hodiny dlouhé kazetě jsem konečně tuto větu našel. Moderátor (Jan Rosák) zde říká: „Tady v Praze došlo před chvílí k velké změně počasí. Dneska odpoledne to bylo jako na jaře a teď se tu přehnala sněhová bouřka a napadlo přes půl metru sněhu.“
Závěrečná znělka Magionu (tento článek patří k článku "Extrémní sněhová bouřka v Praze koncem 80. let?" ale nesouvisí s bouřkami

Závěrečná znělka Magionu (tento článek patří k článku "Extrémní sněhová bouřka v Praze koncem 80. let?" ale nesouvisí s bouřkami

Magion.wav  8.37MB
Soubor se znělkou je v odkaze psaném bílým písmem nad tímto textem.

Ohledně extrémní sněhové bouřky, která se přehnala Prahou koncem 80., popř. začátkem 90.let, mi nikdo nenapsal. Zřejmě si již nikdo tuto bouři nepamatuje a je o ní velmi málo informací. Místo toho mi však přišlo více než 100 emailů od lidí, kteří se zajímají o pořad Magion, který jsem v článku zmínil. Proto píši tento krátký článek, ke kterému přidávám soubor s audiostopou závěrečné znělky pořadu Magion. Také přidávám fotografii jednoho momentu během závěrečné znělky. Omluvám se za špatnou kvalitu, jedná se o více než 20 let starý záznam na kazetě VHS a audio jsem pořídil propojením Audiovýstupu mého videopřehrávače a zvukové karty, zatímco fotografii jsem pořídil fotoaparátem z širokoúhlé TV obrazovky. Pro přehrání videa z VHS kazety do počítače bohužel nemám vhodnou techniku.

Tento materiál sem přidávám z důvodu velkého množství emailů zajímajícím se o pořad Magion či jeho závěrečnou znělku, což je pravděpodobně materiál, který již dnes zřejmě není k dostání. Do psaní této zprávy jsem nad tím ztrávil 40 minut, což je v mém velmi vytíženém pracovním rozvrhu na věc, která vůbec nesouvisí s bouřkami, hodně. Proto již prosím nepiště emaily dotazující se na pořad Magion či poskytnutí kazety se záznamem. Myslím, že jsem poskytl maximum co jsem mohl. Pokud máte hodně velký zájem o video ve špatné kvalitě a máte techniku potřebnou pro přehrání, video k přehrání samozřejmě po předchozí domluvě zdarma poskytnu, ale nachází se ve městě Leeds ve Velké Británii. Do ČR občas jezdím, ale z časových důvodů v ČR kazetu k přehrání poskytovat nebudu.

Pro ty, kteří nabízeli za kazetu peníze: Kazetu bych poskytl i zdarma, ale myslím, že by bylo nefér jí prodat tomu, kdo nabídne nejvíce. Samotnou kazetu si zatím také chci ponechat, protože je možné, že by se z ní dalo poznat datum záznamu a tím i extrémní sněhové bouřky. Nabízené částky byly sice na VHS kazetu vysoké, v porovnání s granty, které dostáváme od určitých organizací, však zanedbatelné. Jak píši výše, můžete si přijet do Anglie a po předchozí domluvě si kazetu překopírovat (cena letenky do Anglie bývá nižší než některé částky, které mi byly za kazetu nabídnuty). Jako jednodužší by však myslím bylo kontaktovat nějaký televizní archív v ČR. Magion byl známý pořad a myslím si, že alespoň jednu kopii mít budou.

Omlouvám se, ale od zveřejnění tohoto článku nebudu na emaily, které nejsou od někoho koho znám a vůbec nesouvisí s bouřkami, z časových důvodů odpovídat.

P.S. Pokud by někdo dokázal z kazety poznat datum odvysílání pořadu a tím pádem i extrémní sněhové bouře, rád se s ním sejdu popř. bych i pokud by to bylo nutné kazetu poskytl.
Videa, fotky a informace o bouøkách
Neplatim.cz - nová on-line databáze neplatičů
Tyto stránky však nebudou jen o bouřkách. Časem přidám i mé pozorování zatmění Slunce a měsíce.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one